Diyarbakır'daki Dans Etkinliğine Tekbir Sloganlarıyla Saldırı Diyarbakır'daki Dans Etkinliğine Tekbir Sloganlarıyla Saldırı

Hakkari'nin Colemêrg ilçesinde yerel yönetim üzerinde yapılan polis baskınına Hakların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) tepki gösterdi. Gece saatlerinde başlayan ablukayı takiben sabahın erken saatlerinde gerçekleştirilen baskında, Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış Wan gözaltına alındı. DEM Partisi, demokratik ilkeleri savunarak darbecilere karşı tavır almaya çağırdı.

Partinin resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, iktidarın halk iradesine saygı göstermediği ve demokratik süreçleri görmezden geldiği vurgulandı. Hakkari Belediye Başkanı'nın gözaltına alınması ve belediyenin zorla ele geçirilmesi, DEM Partisi tarafından kınandı. Parti, kayyımcı anlayışı reddederken, halkın bu tutumuyla demokratik süreçlerde gereken cevabı verdiğini belirtti.

DEM Partisi sözcüsü, "Bu darbeci ve kayyımcı zihniyet, sadece Hakkari halkına değil, Türkiye genelinde demokrasiye yönelik bir tehdittir" dedi. Halkı demokratik tepkilerini göstermeye ve darbeci anlayışa karşı durmaya çağıran parti, demokratik ilkelerin korunması için birlik olunması gerektiğini vurguladı.

Editör: İdris YILMAZ