Van'da Çevre Yolu ve Arsa Sorunu Derinleşiyor: Tapulu Arsalar Tehlikede Van'da Çevre Yolu ve Arsa Sorunu Derinleşiyor: Tapulu Arsalar Tehlikede

Hakkari Belediyesi'ne 3 Haziran'da kayyım atanmasına karşı kentte "Belediyeler halkındır gaspa izin vermeyeceğiz" mitingi düzenleniyor. Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Emek ve Özgürlük İttifakı'nın diğer bileşenleri ile sivil toplum örgütleri mitingi organize ediyor. Mitingin adresi, Tekser Mahallesi'ndeki otogar alanı.

Kürdistan ve Türkiye'den binlerce kişi sabahın erken saatlerinde otobüslerle kente geldi. Otobüslerin kent girişine izin verilmezken, yurttaşlar miting alanına yürüyerek ulaştı. Yurttaşların ilk durağı DEM Parti İl Örgütü binası oldu. Burada bir araya gelen yüzlerce kişi, uzun bir süre halay çekti. Miting saati yaklaştıkça kalabalık da arttı. On binlerce kişi “Hakkari bizimdir”, “Yaşasın Hakkari direnişi" ve “Yaşasın cezaevi direnişi” sloganlarıyla alana yürüyüşe geçti. Yürüyüş devam ettikçe kitle de büyüdü. Çevredeki yurttaşlar da yürüyüşe dahil oldu.

2 KİLOMETRE YÜRÜYÜŞ

Öte yandan aralarında annelerin de olduğu çok sayıda kişi de Depin noktasından 2 kilometre yokuş yürüyerek, miting alanına vardı. Anneler, kendilerini bekleyenler tarafından alkışlar ve zılgıtlarla karşılandı.

Miting alanına iki koldan yürüyüş devam ediyor. Miting alanı da dolmaya başladı. Bayraklarla süslenen alana, “Tecridi kıracağız kayyımı göndereceğiz”, “Gaspa hayır kayyuma hayır”, “İrademe dokunma belediyeler halkındır” ve “Kayyum kıyımdır, gaspa geçit yok” pankartları asıldı. Alana giriş yapan yurttaşlar halay çekti.

KATILIMCILAR

DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Hakkari Belediye Eşbaşkanı Viyan Tekçe, DEM Parti İl Eşbaşkanı Kadir Şahin, Halkevleri MYK üyesi Sevinç Hocaoğulları, EMEP MYK üyesi Orhan Kurul, Devrimci Parti MYK üyesi Enes Uğurtekin, Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) MYK üyesi Hıdır Yıldız, Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Sözcüsü Juliana Gözen, Sosyalist Dayanışma Partisi (SODAP) Sözcüsü ve DEM Parti Milletvekili Keziban Konukçu, KESK Eş Genel Başkanı Ayfer Koçak, Emekçi Hareket Partisi (EHP) Genel Başkanı Hakan Öztürk, Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP) Feray Mertoğlu, Yeşil Sol Parti Eş Genel Başkanı Ahmet Asena ile Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Özlem Gümüştaş’ın kısa birer konuşma yapması bekleniyor.

Ayrıca, İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesinden bir heyet, gözlemci olarak bölgeye geldi.

Editör: İdris YILMAZ