Hakkari Belediyesi'ne ikinci kez kayyım olarak atanan Vali Ali Çelik'in geçmişteki mali uygulamaları ve belediyeyi borç batağına sokması, yeniden atanmasıyla ilgili tartışmaları alevlendirdi. Çelik, 31 Mart seçimlerinde AKP'li aday İsmet Ölmez'in kampanyası için 29 milyon 939 bin TL harcayarak belediyeyi 315 milyon 705 TL borca sokmuştu.

SEÇİLMİŞ BELEDİYE BAŞKANININ GÖREVDEN ALINMASI

İçişleri Bakanlığı, 31 Mart seçimlerinde yüzde 48.92 oy oranıyla Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nden (DEM Parti) Belediye Eşbaşkanlığına seçilen Mehmet Sıddık Akış'ı görevden alarak yerine kayyım atandığını açıkladı. Akış'ın gözaltında tutulmasına ve görevden alınmasına gerekçe olarak halen yargılaması devam eden bir "KCK Davası" ve yeni açılan soruşturma gösterildi. Ancak, Akış'ın yerine kayyım atanmasına gerekçe yapılan davanın iddianamesini yazan savcının "FETÖ'den arananlar" listesinde olması, sürecin şeffaflığına ve adilliğine yönelik ciddi şüpheler uyandırıyor.

VALİ ALİ ÇELİK'İN YENİDEN KAYYIM OLARAK ATANMASI

Bakanlık, Akış'ın yerine Vali Ali Çelik'i kayyım olarak atadı. Vali Çelik, 31 Mart yerel seçimlerinden önce de belediyeye kayyım olarak atanmıştı. Çelik, eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yakın isimlerden biri olarak biliniyor ve 10 Ağustos 2023 tarihinde Kütahya'dan Hakkari'ye atanarak hem vali hem de kayyım olarak görev yapmaya başladı.

ÇELİK'İN KAYYIMLIK DÖNEMİNDEKİ TAHRİBATLARI

Askeri Operasyon Başlatıldı Yaylalar Yasaklandı Askeri Operasyon Başlatıldı Yaylalar Yasaklandı

Vali Çelik'in kısa süren kayyımlığı döneminde belediyede ciddi tahribatlar yaşandığı belirtiliyor. Belediye Eşbaşkanları Viyan Tekçe ve Mehmet Sıddık Akış, 14 Mayıs'ta düzenledikleri basın toplantısında, kayyım Çelik'in usulsüzlüklerini tek tek sıraladı. Çelik döneminde birçok kamu görevlisi ve AKP yöneticisi HAK-BEL sendikası üzerinden işe alınırken, belediye ihalelerinin çoğu AKP’ye yakın firmalara verildi.

BELEDİYENİN MALİ DURUMU

31 Mart seçimlerinde AKP'den aday olan İsmet Ölmez'in kampanyası için belediye bütçesinden 29 milyon 939 bin 764 TL harcandı. Mart ayında doğrudan temin miktarı 796 milyon 728 bin TL olarak tespit edildi. Seçimden önceki bir aylık süreçte toplamda 56 milyon 446 bin 583 TL belediye bütçesinden harcandı. Çelik, belediyeyi toplam 315 milyon 705 bin 77,13 TL borçlandırdı.

Vali Ali Çelik'in yeniden kayyım olarak atanması, geçmişteki mali uygulamaları ve usulsüzlük iddiaları nedeniyle büyük tepki topluyor. Demokrasi ve hukukun üstünlüğüne aykırı bu uygulamalar, kamuoyunda ciddi tartışmalara yol açıyor.

Editör: İdris YILMAZ