AJANS65-DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, Erciş'te binlerce kişiye seslenerek AKP-MHP ve Hüda-Par ortaklığını "JİTEM ittifakı" olarak tanımladı. Hatimoğulları, "JİTEM ittifakına, her gün Rojava’yı bombalayanlara, Irak’ta adeta bir savaş, operasyon zirvesi gerçekleştirerek yeni savaş kararları alanlara oy vermeyin" dedi.

Hatimoğulları, seçim çalışmaları kapsamında Van’ın Erciş ilçesinde düzenlenen halk buluşmasına katıldı. Balık Bendi’nde kalabalık bir konvoyla karşılanan Hatimoğulları, binlerce kişinin katıldığı buluşma alanına güçlükle varabildi. Renkli görüntülerin yaşandığı buluşmada bir dakikalık saygı duruşunun ardından Erciş Belediyesi eşbaşkan adayları Baran Bilici ve Güler Temel, DEM Parti Van İl Eşbaşkanı Veysi Dilekçi ve Van Büyükşehir Belediyesi eşbaşkan adayı Abdullah Zeydan birer kısa konuşma yaptı.

"Ekonomik Yıkımın Yarattığı Göçlere Karşı Barışı Savunduk"

Sloganlarla sahneye çıkan Hatimoğulları, konuşmasında Çanakkale’de 21 mültecinin hayatını kaybettiği tekne faciasına değindi. Hatimoğulları, “Yaşamını kaybedenler göçmendi. Umudu sınırın öte yanında arayanlardı. Bizler de DEM Parti olarak ekonomik yıkımın yarattığı göçlere karşı her daim barışı savunduk, her daim adil bir ekonomik dağılımı savunduk. İşte suların altında kalan çocuklar, kadınlar, aileler sınırlar olduğu için öldüler. Bizlerse sınırsız bir dünyanın hayali için çalışmalarımızı dün olduğu gibi bugün de sürdürüyoruz. Yaşamını yitiren canlarımızın ailelerine Erciş’ten başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz” dedi.

"Alanları Dolduracağız"

Newroz startının verildiği Dep’teki kutlamaya değinen Hatimoğulları, “Newroz ateşini harlayan Mazlum Doğan’ın kentinden Newroz’un startını verdik. Bizler 8 Mart’ın ruhunu Newroz’un ruhuna katarak Newroz’u Ortadoğu ve dünyanın dört bir tarafında barış talebiyle kutlayacağız. Kürt sorununun demokratik ve barışçıl yöntemlerle çözülmesi için kutlayacağız. İmralı tecridinin ortadan kalkması için kutlayacağız. Sayın Öcalan’ın fiziki özgürlüğünü talep etmek için bizler Newroz alanlarını dolduracağız. Bizler Newroz alanlarında bizleri aç bırakanlara, ekonomik olarak bu ülkeyi yaşanabilecek yüz yıllık süre içerisinde en derin krize mahkum edenlere karşı adil bir ekonomi için mücadele etmek üzere Newroz’da taleplerimizi yükselteceğiz. Ekmeğimizi, özgürlüğümüzü, eşitliği, adaleti talep edeceğiz. Newroz’un ruhuyla 31 Mart zaferini ilan etmeye hazırız” diye konuştu.

"En İyi Cevabı Veriyoruz"

Halepçe Katliamı’nın yıldönümüne de değinen Hatimoğulları, “Halepçe’de Kürt halkını katledenleri bugün burada bir kez daha kınıyorum. Halepçe Katliamını asla unutmuyoruz. Orada kaybettiğimiz kardeşlerimizi anıyoruz. Yine 16 Mart, yıllar önce İstanbul Beyazıt’ta 7 üniversiteli genç katledildi. Onlar devrimci gençlerdi, Türkiye’nin umuduydu. Aynı anlayış bizleri Ortadoğu’da katlediyor. Aynı anlayış bizleri 2024’te ölümlere mahkum eden anlayıştır. Halepçe’den Beyazıt’a yitirdiğimiz bütün canları saygıyla anıyorum. Mahir’lerden, Deniz’lerden, Kaypakkaya’lardan, İbo’lardan, Mazlum’lardan günümüze kadar bize devrimci, yurtsever mücadeleyi armağan eden bütün şehitlerimizi saygıyla anıyoruz. Ne yazık ki bizler konuşmalarımızda acılarımızdan bahsetmek durumda kalıyoruz. Çünkü öyle bir tarihe sahip ki bu ülke acılar ve katliamlarla doludur. Sizler Zilan halkı olarak bu katliamın en büyüğünü yaşayan halksınız. Koçgiri, Dersim, 33 Kurşun işte bunlar bizlerin kanını dökerek bizlere diz çöktürmeyi zannettiler, Kürt’ü asimile edeceğini zannettiler, Alevi’yi yok edeceklerini zannettiler. Kadınları, yurtseverleri yok edeceklerini zannettiler. Bizleri bu katliamlara reva görenlere buradan en büyük cevabımız DEM Parti buradadır. Devrimci yurtseverler buradadır. Kürt halkı buradad

‘ARKADAŞLARIMIZIN KANI JİTEM İTTİFAKININ PARMAKLARINDADIR’ 


AKP’nin JİTEM ile ittifak yaptığına dikkati çeken Hatimoğulları, şöyle devam etti:

“AKP belli ki bu seçimlerde zora düşmüş ve şimdi ‘JİTEM ittifakını nasıl güçlendiririz’ diye bakıyor. JİTEM ittifakında olan Mehmet Ağar’ların, Tansu Çiller’lerin şimdi gelip AKP saflarında AKP Belediyeleri için çalışıyorlar. JİTEM ittifakı kendilerinden olmayanları, siyaseten halkın yanında olanları düşman gördükleri için insanları domuz bağıyla öldürenlerdir. JİTEM ittifakı cinayetlere, katliamlara imza atanlardır. JİTEM ittifakı, Türkiye ve Kürdistan’daki aydınları, siyasetçileri, devrimcileri, yazarları, gazetecileri ve 12 partimizde emek veren ve yargısız infazlarla katledilen arkadaşlarımızın kanı JİTEM ittifakının parmaklarındadır, ellerindedir. İşte JİTEM ittifakını bizlerin önüne çıkarıyorlar. Kürdistan’da da JİTEM ittifakının diğer versiyonu Hizbul Kontra. Hüda Par’ı, AKP bilerek ve isteyerek meclise taşıdı. Bunun sebebini Kürt halkı çok iyi biliyor. Bunun sebebi Kürtlerin bugüne kadar bedel ödeyerek demokrasiyi şiar edinen, halkların kardeşliğini şiar edinen, mücadeleyi bugüne kadar taşıyan değerli Kürt halkımızın içinde kurulmuş bir zehirdir bu. Bizler bunu asla kabul etmeyeceğiz. Onların Kürdi değerleri kullanarak sözüm ona Kürtçe diline ve kültürüne sahip çıkarak siyaset yapmalarını asla onaylamamalıyız. Onlar bizim içimize özel olarak gönderildiler. Bunu en iyi şekilde Süleyman Soylu itiraf etti. Biz asla Hizbulkontra’ya izin vermeyeceğiz.”

Erdoğan’ın yürüttüğü politikaya tepki gösteren Hatimoğulları, “Erdoğan demiş ki ‘kimin eli kimin cebinde belli değil’ Biz kimin eli kimin cebinde gayet iyi biliyoruz. Senin elin JİTEM ittifakının, Hizbul kontranın, savaş baronlarının, ittifaklarının cebinde. Senin elin halkın cebinde sen halkın parasını çalıyorsun 5’li çeteye peşkeş çekiyorsun. Halkımız aç susuz ve ekmeksiz işte senin elin halkın cebini aşırmakla meşgul. Senin elin yoksulun, işçinin, ülkedeki gençlerin, kadınların cebinde. Ama DEM Parti’nin elinin nerede olduğu gayet bellidir. DEM Parti’nin eli halkın elinde, anaların elinde, adalet nöbeti tutan anaların elinde. DEM Parti gençlerle, kadınlarla, engellilerle, işçilerle, yoksullarla, halklarla el ele. Sen elini Türkiye ve Kürdistan’dan çek başka ihsan istemez” diye belirtti.  

‘İSTİHDAM ALANLARI YARATACAĞIZ’ 


Ekonomik krize değinen Hatimoğulları, şunları dile getirdi: “Ankara’da ucuz et kuyruğuna giren, çöpten beslenmek zorunda kalan, halde atılan sebze ve meyveyi çocuğuna götürmeye çalışanların sayısı giderek yükseliyor. İşte Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik kriz, yoksulluk budur. Onlar başta Kürdistan olmak üzere birçok yere yatırım yapmıyorlar, fabrika açmıyorlar, istihdam yaratmıyorlar. Hele Kürdistan’a uyguladıkları özel ekonomik politikaların bir nedeni de buradaki gençler burada kalmasındır. Bir fabrika kurup buradaki insanları burada çalıştırmazlar çünkü bunları bu ülkenin yurttaşı olarak görmüyorlar. ‘Burayı ne kadar insansızlaştırırsak o kadar rahat yönetebiliriz’ diyorlar. Biz buradan, Kürdistan’ın bağrından, Van ve Erciş’ten diyoruz ki DEM Parti olarak bizler istihdam alanları yaratmak üzere geliyoruz. Bizler ‘doğduğumuz yerde doyma’ projesini hayata geçirme üzere geliyoruz.”  

HALKA SANDIĞA GİTME ÇAĞRISI  


Kayyımlar Kürt’ün iradesini çaldılar. Kayyım siyasi irademizin de hırsızıdır. Hırsızlara geçit vermeyeceğiz! Kayyımcı anlayış, zihniyet şu sokakta artık dolaşamaz bir hale gelmiştir. Halkın iradesi oldukça hiç kimse hiçbir şeyimizi çalmayacak, çalamayacak. Bunun dönemi bitmiştir. Onlar da kayyım atarken kendilerine ne kadar zarar verdiklerinin farkındalar. Onun için önümüzdeki yerel seçimlerde başka taktiklere başvuruyorlar. Başka yerden asker, polis seçmenleri bizim kazandığımız belediyelere kaydırarak onlara oralarda oy kullandırarak yine kayyımcı anlayışın başka bir versiyonunu Kurdistan’da hayata geçirmeye çalışıyorlar. İki isteğimiz var. Birincisi bugüne kadar bize oy vermemiş ailelere gitmek ve onlara neden AKP’ye oy vermemeleri gerektiğini anlatmaktır. Kürt’ün kanını döken, Rojava’da kardeşlerimize saldıran, onları katleden ve iki gün önce Irak’ta adeta bir savaş zümresi operasyon zirvesi gerçekleştirdiler, yeni savaş kararları aldılar. İşte bunları değerli halkımıza tek tek anlatmalıyız.” 

Buluşma halkın şarkılı, halaylı coşkusuyla sona erdi.

İyi Parti Kurultay Öncesi Akşener İle İlgili Yeni İddialarla Çalkalanıyor İyi Parti Kurultay Öncesi Akşener İle İlgili Yeni İddialarla Çalkalanıyor

Ercis Dem Parti (1)Ercis Dem Parti (2)Ercis Dem Parti (3)Ercis Dem Parti (4)Ercis Dem Parti (5)Ercis Dem Parti (6)Ercis Dem Parti (7)Ercis Dem Parti (8)Ercis Dem Parti (9)Ercis Dem Parti (10)Ercis Dem Parti (11)Ercis Dem Parti (12)Ercis Dem Parti (13)Ercis Dem Parti (14)Ercis Dem Parti (15)Ercis Dem Parti (16)Ercis Dem Parti (17)Ercis Dem Parti (18)Ercis Dem Parti (19)Ercis Dem Parti (20)Ercis Dem Parti (21)Ercis Dem Parti (22)Ercis Dem Parti (23)Ercis Dem Parti (24)Ercis Dem Parti (25)Ercis Dem Parti (26)Ercis Dem Parti (27)Ercis Dem Parti (28)Ercis Dem Parti (29)I M G 8043