‘Ölüm Komitesi’ Üyesi Reisi Gerçekte Kimdir? ‘Ölüm Komitesi’ Üyesi Reisi Gerçekte Kimdir?

Van’ın İpekyolu Belediyesi’ne seçime az bir zaman kala alınanların işten çıkartıldığı belirtildi. Seçimlerden hemen sonra yapılan borç açıklamasında, personel giderinin çokluğuna dikkat çekilmişti. Bu gerekçe ile dün İpekyolu Belediyesi’nden çok sayıda kişinin işine son verildiği belirtildi.

AJANS65 TV - Van’ın İpekyolu Belediyesi seçimlerini önemli bir farkla kazanan Dem Partili belediye Eşbaşkanları, seçimlerden hemen sonra belediyenin borç miktarını açıklamış ve bunu pankart şeklinde belediye binasına asmışlardı.

SEÇİMLERE SAYILI GÜNLER KALA BELEDİYEYŞE YÜKSEK MİKTARDA İŞÇİ ALINDI İDDİASI

Seçimlerden hemen önce kent genelinde dolaşan bilgilere göre Van’daki diğer belediyelere olduğu gibi İpekyolu Belediyesi’ne de yüksek miktarda işçi alındığı konuşulmaya başlandı. Özellikle sosyal medya ve web sitelerinde bu konu yoğunca gündemleşmesine rağmen yetkililer konuya ilişkin olumlu veya olumsuz herhangi bir açıklamada bulunmadılar.

Seçimlerin ardından son birkaç ayda alınanların işlerine son verileceğine ilişkin bilgiler dolaşmaya başladı. Nedeni ise ihtiyaç fazlası personelin alınması ve belediye kanununa göre gelirin büyük bir kısmının personele gitmesi olarak gösteriliyordu.

İDDİA: SON 6 AYDA İŞE ALINANLARIN İŞİNE SON VERİLDİ

Resmi olmayan bilgilere göre dünden itibaren son 6 ayda İpekyolu Belediyesi’nde işe alınanların işine son verileceği belirtildi. Bu kapsamda dün belediyede çalışan kimi personellerin işine son verildiği kendilerine SMS ile bildirildiği öğrenildi.

İşten çıkartıldığı iddia edilen işçilere SMS ile şu mesaj yıllandı:

"Sayın çalışanımız, son dönemde şirketimizde işe alınan ihtiyaç fazlası çalışanların mali külfeti, şirketimiz bünyesinde çalışan işçilerimizin tamamının maaşını ödeyemez duruma getirmiştir.

Yine belediye kanununun 49. maddesinde belirtilen oranların çok üzerinde giderlerimizin olduğu tespit edilmiştir.

Bu ve diğer bazı hususlar nazara alınıp üzülerek iş akdinize son verilmiştir.

Bugüne kadarki emeklerinizden dolayı teşekkür ederiz."

‘İŞTEN ÇIKARTILMALAR DOĞRU, RAKAM YOK’

Telefon ile ulaştığımız bir belediye yetkilisi işten çıkartılmaların doğru olduğunu, ama sayı konusunda açıklamanın sonra yapılacağı bilgisini paylaştı. İşten çıkartmaların devam edip etmeyeceğine ilişkin de bilgi vermek istemeyen yetkili, ilerleyen günlerde konu hakkında belediye tarafından bir açıklamanın yapılabileceği ifade edildi.