Ortadoğu’da savaş tamtamlarının çalındığı İsrail-İran geriliminde denkleme ABD’nin de girmesi ile savaş rüzgarları esmeye başladı. Şam elçiliğine düzenlenen İsrail saldırısına misilleme yapacağı iddia edilen İran'ın, ABD'ye de "Uzak dur" ültimatomu verdiği öne sürüldü. Buna göre Tahran, hem gerilimi sınırlı tutacağı, hem de İsrail'i savunursa ABD üslerini de vuracağı mesajını iletti.

AJANS65 TV  - İsrail’in, İran'ın Şam Büyükelçiliği'ne 1 Nisan günü düzenlediği hava saldırısına kısa süre içinde misilleme yapacağına dair ABD kaynaklı istihbarat değerlendirmeleri yapmıştı. Bunun sonuvunda Ortadoğu'da tırmanan gerilim dinmiyor. ABD'nin İsrail'i olası bir saldırıya karşı savunacağını ilan etmesi sonrasında gerilim, Tahran-Washington hattına kaymış durumda.

ABD Başkanı Joe Biden dün yaptığı açıklamada İran'ın misillemesinin "her an gerçekleşebileceğini" söyleyip "Biz kendimizi İsrail'in savunmasına adadık. İsrail'i destekleyeceğiz. İsrail'in savunulmasına yardım edeceğiz ve İran başarılı olamayacak" dedi. Biden İran'a "Sakın" mesajını ilettiğini belirtirken, Tahran'ın da Washington'a kapalı kapılar ardında gözdağı verdiği ortaya çıktı.

'BİZİMLE UĞRAŞMAYIN'

Amerikan haber sitesi Axios'un haberine göre İran yönetimi bu hafta, bazı Arap ülkeleri aracılığıyla ABD'ye "Uzak durun" mesajı verdi. Üç ABD'li yetkiliye dayandırılan haberde İran'ın, "Eğer ABD gerilime müdahil olursa, bölgedeki Amerikan üsleri saldırıya uğrar" mesajını ilettiği belirtildi. Bir yetkili, "İran'ın mesajı, 'Bize saldıran güçlere saldırırız. Dolayısıyla bizimle uğraşmayın, biz de sizinle uğraşmayalım' şeklindeydi" dedi.

ABD HANGİ DURUMDA HEDEF ALINACAK?

Axios'a konuşan yetkililerden biri ise İran'ın tehdidinin, "ABD'nin İsrail'e yönelik olası saldırının önlenmesine yardım etmesi" mi, yoksa "olası İsrail misillemesine dahil olması" halinde mi gerçekleşeceğinin net olmadığını söyledi. Buna göre, Amerikan istihbaratının genel değerlendirmesi, İran'ın ABD'yi ancak İsrail'in karşı saldırısına katılması halinde hedef alacağı yönünde.

‘Ölüm Komitesi’ Üyesi Reisi Gerçekte Kimdir? ‘Ölüm Komitesi’ Üyesi Reisi Gerçekte Kimdir?

'ABD İSRAİL'DEN MİSİLLEME KONUSUNDA ÖNCEDEN BİLGİ İSTİYOR'

Axios'a konuşan yetkililer, Biden yönetiminin İsrail'den, olası İran saldırısına yapılacak misilleme konusunda kendilerine önden bilgi vermesini istediğini de yazdı.

'İRAN, BATILI BAKANLARLA GÖRÜŞMEDE DAHA ILIMLI MESAJ VERDİ'

Bununla birlikte, İran'ın İngiltere, Avustralya ve Almanya dışişleri bakanları ile yapılan görüşmelerde daha nüanslı mesajlar verdiği de belirtildi. Axios'a konuşan iki yetkiliye göre, İran tarafı bu temaslarda, "bölgesel bir tırmanmaya yol açmayacak, daha sınırlı bir yanıt hedeflediklerini" iletti. Diplomatik ilişkileri bulunmayan ABD ile İran'ın İsviçre üzerinden senelerdir sürdürdüğü iletişim hattı üzerinden yapılan görüşmelerde de, tehdit içerikli mesajlar vermediği belirtildi.(HABER MERKEZİ)