İsrail, Gazze Şeridi'nin Nusayrat Mülteci Kampı'nda bulunan Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Ajansı'na (UNRWA) ait bir okula saldırı düzenledi. Saldırıda en az 39 kişi hayatını kaybetti. Yetkililer, ölü sayısının artmasından endişe ediyor.

Saldırıda Uyarı Yapılmadı: Filistinlilerden Yürek Burkan Hikayeler


El Cezire'ye konuşan Filistinliler, saldırıdan önce kendilerine herhangi bir uyarı verilmediğini belirtti. İsrail saldırısında oğlunu kaybeden bir anne, "Henüz güvende değiliz. Kendimiz için biraz koruma sağlamak adına BM'nin tahliye merkezlerine gittik ama yine de saldırıya uğradık" dedi.

Gazze'deki Hükümet: "Korkunç Bir Katliam"


Gazze'deki hükümetin medya ofisinin Telegram hesabından yapılan yazılı açıklamada, İsrail ordusunun Nusayrat Mülteci Kampı'nda onlarca yerinden edilmiş insanın barındığı bir okulu bombalayarak korkunç bir katliam gerçekleştirdiği belirtildi. Saldırı sonucu ölen 27 kişinin cenazesi Aksa Şehitleri Hastanesi'ne ulaştı. Hastane kapasitesinin üç katı yaralı ve hastalarla dolmuş durumda.

 Uluslararası Tepki: "Soykırım ve Sorumluluk"


İsrail'in saldırılarının soykırım olarak nitelendirildiği açıklamada, ABD'nin İsrail'in yanında durması ve askeri destek vererek bu soykırımın devamına yeşil ışık yakması kınandı. İnsanlığa ve uluslararası hukuka karşı işlenen bu suçlardan tamamen İsrail'in ve Amerikan yönetiminin sorumlu tutulduğu belirtildi. Uluslararası toplum ve BM'ye, Gazze Şeridi'nde sivillere, çocuklara ve kadınlara yönelik soykırımı durdurmaları için İsrail'e baskı yapmaları çağrısında bulunuldu.

 Lübnan'a Hava Saldırıları: İsrail ve Hizbullah Arasında Gerginlik Tırmanıyor


Gazze saldırılarına paralel olarak, İsrail, Lübnan'ın güneyindeki köy ve kasabalara da yoğun hava saldırıları düzenledi. Lübnan resmi ajansı NNA'ya göre, İsrail savaş uçakları, Lübnan'ın güneyindeki Adşit beldesi çevresinde boş bir evi hedef alarak yıktı. Sivil Savunma Birimi'nden yapılan açıklamada, İsrail ordusunun Kevneyn, Beyt Yahun, Adşit ve Vadi Cilo beldelerine düzenlediği saldırıların ardından yaralananların hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

Görgü tanıkları, İsrail savaş uçaklarının Vadi Cilo yolunda ticari işletmelerin bulunduğu 3 katlı bir binayı bombaladığını, saldırının hasara neden olduğunu söyledi.

17 Ülkenin Liderleri Hamas'a İsrail'in Ateşkes Önerisini Destekledi 17 Ülkenin Liderleri Hamas'a İsrail'in Ateşkes Önerisini Destekledi

Hizbullah'ın, İsrail ordusunun Baram Ormanı'na konuşlandırdığı askerleri hedef aldığı ve bölgedeki askeri mevziye çok sayıda patlayıcı yüklü İHA fırlattığı açıklanmıştı. İsrail basını, ülkenin kuzey sınırında Hizbullah tarafından düzenlenen insansız hava aracı (İHA) saldırısında 11 İsraillinin yaralandığını aktarmıştı.

Editör: İdris YILMAZ