Hakkari'deki irade gaspına karşı direniş gösterenler, belediyelerinin kazanımlarını geri almak için sonuna kadar mücadele edeceklerini vurguladılar.

Hakkari Belediyesi'ne üçüncü kez kayyım atanmasının ardından DEM Parti belediyeleri önünde nöbet eylemleri başlatıldı. Halkın iradesinin gasp edilmesine karşı birçok kesimden destek alan bu eylemlerde, direniş kararlılıkla sürdürülüyor.

Amed'deki 14 DEM Partili belediyede her gün halkın yanında bekleyiş devam ediyor. Nöbet tutanlar, kayyım atanmasına son verilene kadar mücadelelerini sürdüreceklerini ifade etti.

Peyas (Kayapınar) Belediyesi önündeki nöbete katılanlardan Sadrettin Çelik, Hakkari'de denenmiş olan kayyım uygulamasının tekrarlanmasını kabul etmeyeceklerini belirtti. Herkesi halkın iradesine sahip çıkmaya çağırdı.

Berivan Sincar, kayyımın ülkenin toplumsal barışını tehdit ettiğini vurguladı ve geri adım atılana kadar direnmeye devam edeceklerini ifade etti.

Belediye Eşbaşkanı Cengiz Dündar, kayyım politikalarının halkın iradesini hiçe saydığını ve bu duruma Kürt halkının sessiz kalmayacağını söyledi.

Kayyım kararlarına karşı nöbet tutanların direnişine Mersin'deki Barış Anneleri de destek verdi. Tenzile Baydar, Hakkari Belediyesi'nin kazanımlarına sahip çıkılmadığı sürece diğer belediyelere de kayyım atanabileceği uyarısında bulundu.

Askeri Operasyon Başlatıldı Yaylalar Yasaklandı Askeri Operasyon Başlatıldı Yaylalar Yasaklandı

Kayyım kararlarına karşı direnenlerin kararlılığı giderek artıyor. Irade gaspına boyun eğmeyeceklerini belirtenler, halkın iradesine sahip çıkacaklarını ve mücadelelerini sürdüreceklerini vurguluyorlar.

Editör: İdris YILMAZ