Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin (DEM Parti) 31 Mart'ta kazandığı Hakkari Belediyesi'ne üçüncü kez kayyum atandı. Hakkari Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış gözaltına alındıktan sonra görevden alındı ve yerine Vali Ali Çelik kayyum olarak atandı. Bu durum birçok şehirde protestolara yol açtı.

 DİYARBAKIR'DA KİTLESEL PROTESTO

Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesindeki Ceylan AVM önünde kitlesel bir protesto düzenlendi. "Diyarbakır faşizme mezar olacak", "Hakkari bizimdir" ve "AKP halka hesap verecek" sloganlarının atıldığı protestoda, "İrade gaspına karşı direniyoruz" pankartı açıldı. Polis ablukasına rağmen açıklama yapıldı.

DEM Parti Diyarbakır İl Eşbaşkanı Abbas Şahin, "Kayyumlarınıza da ağababalarınıza da boyun eğmeyeceğiz. Ankara şunu duysun; kayyumlarınız sizin gibi gidecekler. Nasıl ki geldiler, talan ettiler, bu halk nezdinde karşılığı olmadıysa bundan sonra da olmayacaktır. Bu halk onurlu bir halktır, bundan sonra da kayyuma izin vermeyecektir” dedi.

DEM Parti Van Milletvekili Sinan Çiftyürek, kayyum kararının hukuksuz olduğunu vurguladı. Çiftyürek, "Van’da nasıl ki halk hukuksuz kararları kabul etmediyse, bugün de kabul etmeyecek. ‘Eşek bir kez çamurlu yoldan geçse bir daha aynı yoldan geçmez’ diye bir söz vardır. Ancak bunlar üçüncü kezdir aynı yola başvuruyorlar. Hakkari halkı kendi özgür iradesiyle belediye eşbaşkanlarını seçti. Bu hukuksuzluğu hiç kimse kabul etmez” ifadelerini kullandı.

DEM Parti Diyarbakır İl Eşbaşkanı Pınar Sakık Tekin ise, "31 Mart yerel seçimlerinde devletin tüm imkan, hile ve tehditlerine rağmen halkımız faşizmi ve talancı zihniyeti reddetmiştir. Seçimlerde Türkiye’nin tümünde büyük yenilgiye uğrayan faşizm, bundan ders çıkarmamış, hileli seçimlerine rağmen kazanamadıkları belediyelerimize gasp girişiminde bulunmuştur" dedi.

Tekin, "Faşist devlet aklının tüm pratikleri Kürt kazanımlarına karşı bir saldırı niteliğindedir. Kendi ile beraber bütün halkı yoksulluğa ve geleceksizliğe batırmaya çalışan AKP-MHP faşist iktidarının planlarını yine boşa çıkaracağız. Biz kazanacağız. Hakkari’ye de sahip çıkıp faşizme geçit vermeyeceğiz" dedi.

Hakkari'deki Kayyım Atamasına Karşı Mitinge Katılmak Üzere Yola Çıktılar Hakkari'deki Kayyım Atamasına Karşı Mitinge Katılmak Üzere Yola Çıktılar

BATMAN

Batman'da partililer, parti binasından Yılmaz Güney Parkı’na kadar yürüyüş yapmak istedi. "Kayyum darbesine geçit vermeyeceğiz" pankartının açıldığı eylemde, “Direne direne kazanacağız” ve “Kayyumlar gidecek, halklar gelecek” sloganları atıldı.

Polisler, yürüyüşe engel oldu ve kitle ile polis arasında gerginlik yaşandı. Polisler biber gazı ve plastik mermi kullanarak saldırdı ve 3 kişi gözaltına alındı. DEM Parti İl Eşbaşkanı Songül Korkmaz da gazdan etkilendi.

DEM Parti İl Eşbaşkanı Mustafa Mesut Tekik, demokrasiyi savunan tüm kesimlerin kayyumlara karşı durması gerektiğini vurguladı. Tekik, "Bu vandallara, yatlarda katlarda gününü gün edenlere meydanı bırakmayacağız" dedi.

DBP İl Eşbaşkanı Resul Çetin ise, "31 Mart'ta seçimleri kaybeden AKP ve MHP faşist rejimi, bir kez daha kirli yüzünü gösterdi. Bu faşistlerin kararlarını tanımıyoruz” dedi.

ŞANLIURFA

DEM Parti, Şanlıurfa'nın Hilvan ilçesinde parti binası önünde kayyum atamasını protesto etti. Çok sayıda kişinin katıldığı açıklamada konuşan DEM Parti İzmir Milletvekili Burcugül Çubuk, "Hilvan’dan büyük yenildiniz, Hakkari’deki kayyum darbeniz ile daha büyük yenileceksiniz" dedi. "Kürt ve Kürdistan halkları yalnız değildir" diyen Çubuk, "Bu saldırının Hakkari’den başlatılmasının nedeni yalnız bırakılacaklarını sanmaları. Bir Türk sosyalist olarak bugün Hilvan’dan bunu başaramayacağınızı ilan ediyorum. Bunu hiçbir zaman başaramadınız" dedi.

Çubuk, "Ancak Ergenekon ile yaptığınız iş birliği ile iktidarda kalmaya çalışırsınız, savaşla ve sömürüyle iktidarda kalmaya çalışırsınız. Ancak patronların emrine girerek iktidarda kalmaya çalışırsınız. Fakat siz bugün çok işaret ettiğiniz sandıkta yenildiniz. İnsanların bilincinde, yüreğinde yenildiniz" dedi.

Editör: İdris YILMAZ