Rusya, Kiev ve çevresindeki bölgelere hipersonik füzelerle saldırı düzenledi. Füzelerden biri, Kiev’deki Okmatdit Çocuk Hastanesine isabet etti. Ukrayna İçişleri Bakanlığı, saldırılar sonucunda ülke genelinde 29 kişinin hayatını kaybettiğini ve 50'den fazla kişinin yaralandığını açıkladı. Bilançonun artması bekleniyor.

En Şiddetli Saldırı
Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitşko, saldırıyı “savaşın başından beri olan en şiddetli saldırı” olarak nitelendirdi. Yerel kaynaklara göre, sabah saat 10 sularında başlayan saldırılar sırasında Kiev'de yaklaşık 10 kez patlama sesleri duyuldu. Belediye Başkanı Klitşko, başkentin banliyölerinde hava savunma sistemlerinin aktif olduğunu bildirdi.

Çocuk Hastanesi Vuruldu
Kiev’deki en büyük çocuk hastanesi olan Okmatdit Çocuk Hastanesine isabet eden füze, binada onarılamaz hasar yarattı. Patlama ve çökme sonucu yaralananlar, kameralara yansıdı. Desnianski ve Dniprovski mahallelerinde çıkan yangınlar ve birçok konutun hasar gördüğü bildirildi. Şehir genelinde sağlık ekipleri olay yerine gönderildi.

Rusya’dan Açıklama
Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'nın askeri sanayi unsurlarını ve hava üslerini hedef aldıklarını belirtti. Açıklamada, "Rusya Silahlı Kuvvetleri, uzun menzilli yüksek hassasiyetli silahla Ukrayna'nın askeri sanayi alanındaki unsurlarına ve hava üslerine yönelik saldırı düzenledi. Saldırının hedefine ulaşıldı" ifadelerine yer verildi.

NATO Zirvesi Öncesi Saldırı
Kyiv Independent’ın haberine göre, saldırılar özellikle şehrin merkezinde ve Taras Şevçenko Parkı'nın yakınlarında yoğunlaştı. Krivyi Rih'te en az 10 kişinin hayatını kaybettiği, 31 kişinin ise hastaneye kaldırıldığı bildirildi. Bu saldırılar, Ukrayna'nın müttefiklerinden uzun vadeli yardım taahhütleri almayı umduğu Washington'daki NATO zirvesinin hemen öncesinde gerçekleşti.

İsrail Ordusundan Cenin'e Baskın İsrail Ordusundan Cenin'e Baskın

Tepkiler ve Savunma
Rusya’nın iddialarına karşı Ukrayna yetkilileri, saldırıların sivil altyapıya yönelik olduğunu belirtti. Rusya ise bu iddiaları reddederek, saldırıların Ukrayna'ya ait savunma sisteminin düşmesi sonucu oluştuğunu savundu.


 

Editör: İdris YILMAZ