Tekstil Kenti ziyaret eden Dem Parti Edremit adayı Cemil Komi, Tekstil Kent’in Van açısından önemli bir yere sahip olduğunu söyleyerek, belediyeyi kazandıkları zaman Tekstil Kent’in karşı karşıya bulunduğu sorunları özel olarak ele alacaklarını, öncelikli olarak da ulaşım sorunlarını çözeceklerini söyledi. Komi, Tekstil Kent’te 4 bine aşkın insanın çalıştığını, bu gençlerin neredeyse tüm sosyal aktivitelerden yoksun olduğunu söyleyerek, “Yapacaklarımız konusunda özel bir arayış içerisinde olacağız” şeklinde konuştu.

Teksti̇l Kent (1)ÖZEL HABER MUHİTTİN BOTAN

AJANS65 TV - Van’da 31 Mart sezçimleri kapsamında Edrelit Kurubaş’ta bulunan Tekstil Kent’i ziyaret eden Dem Parti Edremit Eşbaşkan adayı Cemil Komi, işletme sahiplerinden ve çalışanlardan karşı karşı bulundukları sorunlar hakkında bilgi aldı.

Tekstil Kente yapılan ziyarete Dem Parti Van Milletvekili Sinan Çiftyürek, Dem Parti Edremit Belediye Eşbaşkan adayı Cemil Komi ve Dem Parti Edremit ilçe yöneticileri katıldı.

Yapılan ziyarette öncelikli olarak işletme sahiplerini dinleyen Dem Parti heyeti, anlatılan sorunları bir bir not ettiler.

Tekstil Kent’te bulunan işletme sahipleri karşı karşıya bulundukları sorunları şu başlıklar altında sıraladılar:

ULAŞIM SORUNU BÜYÜK BİR SORUN OLMAYA DEVAM EDİYOR

En Temel sorunlarından bir tanesinin ulaşım sorunu olduğunu söyleyen İşletme sahipleri, “Araya bunca zaman geçmesine rağmen halen de ulaşım sorunu yaşamaya devam ediyoruz. Tekstil kentte 4 bine aşkın kişinin çalıştığına dikkat çekilerek, buraya özel bir hat olabilir, yakınlardan geçen bir hat buraya kadar uzatılabilir” şeklinde konuştu.

Van’ın en temel sorunlarından bir tanesinin işsizlik sorunu olduğunu söyleyen işletme sahipleri, Tekstil Kent ile bu sorunun bir nebze de olsa çözüldüğünü, ancak halen de ciddi düzeyde iş gücünün batıya göçtüğünün altı çizilerek, “Evet, batıya göç var. Ancak bizem alanımızda tersinden bir göç var. Tekstil işinde çalışmak için insanlar buraya geliyorlar. Ancak şöylesi bir sorunumuz var: Van’da bu işte çalışanların neredeyse yüzde 80’ni ilkkez bu işi yapıyor. Yani nitelikli işçi bulma konusunda bir sıkıntımız var. Diğer yanıyla da insanları meslek sahibi yapıyoruz” ifadeleri dikkat çekti.

ASGARİ ÜCRET ARTIŞLARI İŞLETMELERİ KAPATMAYA ZORLUYOR

Teksti̇l Kent (4)İşletme sahiplerini en çok zorlayan diğer bir şeyin de asgari ücretlerindeki artış olduğunu söyleyen işletme sahipleri, “Yaşanan ekonomik krizin farkındayız. Paranın gittikçe değer kaybettiğinin de farkındayız. Ancak şöylebi bir durum var; asgari üsrete zam yapıldığı zaman, anlaşlaşmalı olduğumuz firmalar o yaptığımız işlere o düzeyde zam yapmıyor. Bize yapılan zam yüzde 7-8 civarındayken, asgari ücrete ve diğer maliyetlere, taşımaya yapılan zamlar çok daha üst düzeyde. Bu durum, işletmeleri kapatmaya zorluyor. Şuan bir eşikteyiz. Ya işletmelerimizi kapatacağız, ya da pılımızı, pırtımızı toplayıp yurtdışına çıkacağız. Başka bir seçeneğimiz yok” değerlendirmesi dikkat çekti.

Diyarbakır'daki Barış Konferansı Başladı Diyarbakır'daki Barış Konferansı Başladı

‘HER İKİ CEHPEYİ DE DİNLEDİK, İKİ YÖNLÜ SORUNLARI ELE ALACAĞIZ’

İşletme sahiplerini dinledikten sonra Ajans65 TV’ye kısa bir açıklama yapan Dem Parti Van Milletvekili Sinan Çiftyürek, “Hem işçileri hem de işletme sahiplerini dinledik. Her iki kesimin de kendilerine has sorunları var. Bu sorunlar çok ciddi sorunlar ve özel olarak üzerinde duracağız. Çözümü için de girişimlerimiz olacaktır. Tekstil Kent, kent ekonomisi için önemli bir yere sahip. Yaşanan maliyet ve nakliye artışları işletme sahiplerini oldukça zorluyor. Kimi çalışanlar ile de sohbetlerimiz oldu, onları da dinledik. Her iki kesimden de net mesajımızı aldık. Bunun üzerinde duracağız” şeklinde konuştu.

TEKSTİL KENT HALEN DE BELEDİYECİLİK HİZMETİ ALABİLMİŞ DEĞİL’

Daha sonra Dem Parti Edremit Belediye Eşbaşkan adayı Cemil Komi de Ajans65 TV’ye özel açıklamalarda bulundu. Komi, Tekstil Kente dışarıdan bakıldığında çok da farkedilmeyen bir dünyanın bulunduğunu belirterek, “Kolay değil, burada 4 bine aşkın insan çalışıyor. Bu insanların kendilerine has sorunları var. Herhangi bir sosyal kültürel etkinlik alanları yok. En basitinden ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri nitelikli bir kantin yok. Yine buraya bir ATM dahi kurulmuş değil. En önemlisi de ciddi ulaşım sıkıntıları bulunmaktadır. Belediye seçimini bizim kazanmamız durumunda buraya gelecek ve öncelikli olarak işletme sahipleri ile bir araya gelecek ve buradaki sorunları ortaklaşa nasıl çözebileceğimizi tartışacak, istişare edecek ve yol katetmeye çalışacağız” dedi.

‘TEKSTİL KENTİ GÖRMEZDEN GELEMEYİZ’

Tekstil Kenti görmezden gelemeyeceklerini söyleyen Komi, “Burada 4 bine aşkın bir insan çalışıyor. Evet, bu bizim açımızdan bir kriter. Ancak bu işletme kentimiz açısınan, kent istihdamımız açısından önemli bir yere sahip. Bundan dolayı işletme sahipleri ile bir araya gelecek ve sorunların çözümü için ortak akıl oluşturacağız” diyerek devamında şu ifadeleri kullandı:

“Burada genç kardeşlerimiz var. Akşama kadar makinenin başında oturan kardeşlerimizin boş vakitlerinde vakit geçirebilecekleri sosyal etkinlik alanları için neler yapabileceğimizi araştıracak, bu noktada da ortak bir çalışmayı hayata geçireceğiz. Bir işletme sahibi de söyledi. Normalde projede varmış, ancak projenin gereği yerine getirilmemiş ve müteahhid hakedişini de alıp gitmiş. Tüm bunları teknik ekibimizle, işletme sahipleri ile ele alacak ve bir çözümü önümüze koyacağız. Burada bir sorun varsa, bu sorun belediyenin sorunudur, dolasıyıla bizim sorunumuzdur. Bunu inkar edemeyeceğimiz gibi, görmezden de gelemeyiz.”

Gezi süresince özellikle çalışanların yoğun ilgisi ve talepleri dikkatlerden kaçmadı. Heyetin ise sorunları anlamaya çalışması ve birbir not almaları, diğer dikkat çekici nokta oldu.

Yapılan görüşmeler sonrasında Dem Parti Tekstil Kent’ten ayrıldı.