Seçim Gerginliği ve Dava:
Şırnak'ta 31 Mart yerel seçimlerinde Tümgeneral Ömer Keçecigil İlk ve Ortaokulu'nda oy kullanan taşımalı asker ve polislere “Konuş, sen nerelisin?” şeklinde tepki gösteren 61 yaşındaki Süleyman Salğucak hakkında dava açıldı. Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı, aynı okulda benzer tepki gösteren Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İl Eşbaşkanı Abdullah Güngen ve Tufan Ertaş hakkında da iddianame hazırladı.

İddianamenin İçeriği:
Mezopotamya Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, Şırnak Asliye Ceza Mahkemesi'nin kabul ettiği 3 sayfalık iddianamede, Salğucak ve diğer iki isim hakkında “Seçmenin sandık alanına girmesine veya oy kullanmasına tehdit/cebir/şiddet kullanarak engel olmak” iddiası yer alıyor. İddianamede, Salğucak'ın "Konuş, sen nerelisin?" ifadesinin delil olarak kullanıldığı belirtiliyor. Ancak, bu ifadenin "Polis sen nerelisin, polis sen nerelisin konuş sen nerelisin" olarak değiştirilerek iddianameye eklendiği dikkat çekiyor.

Salğucak'ın İfadesi:
Salğucak, 19 Nisan’da emniyette verdiği ifadesinde, “Ben daha önceki seçimlerde hep o okulda oyumu kullanırdım. Yine aynı okul olduğunu düşünerek tek başıma gittim. Ancak oradaki görevliler okula yanlış geldiğimi söylediler. Tanımadığım birisi burada oy kullanan herkesin yabancı olduğunu söyledi. Oy kullanmaya gelenlerin hiçbiri Şırnaklı değil dediler. Bu sebeple ‘Konuş, sen nerelisin’ diye söyledim. Benimle birlikte kapının önünde bulunanları tanımıyorum. Oy kullanmaya gelenlere küfretmedim, hakaret etmedim, taş atmadım, sadece sordum,” şeklinde konuştu.

DEM Parti İl Eşbaşkanı Abdullah Güngen'in İfadesi:
DEM Parti Şırnak İl Eşbaşkanı Abdullah Güngen ise ifadesinde, “Okula giderken kimseden talimat almadığım, kimseye de talimat vermedim. Yönlendirme yapmadım. Ben halen bu tarz yöntemle ve günübirlik gelen seçmenlerle Şırnak halkının iradesinin gasp edildiğini düşünüyorum. Benim oradaki tepkim kimsenin şahsına değil, irade gaspına yöneliktir,” dedi.

Ceza Talebi:
İddia makamı, üç isim hakkında "Seçmenin sandık alanına girmesine veya oy kullanmasına tehdit/cebir/şiddet kullanarak engel olmak" iddiasıyla ceza talep etti. İlk duruşma 8 Ekim’de Şırnak Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

Erdoğan, ABD'ye 5 uçakla gitmiş: 'Dünya lideri olmak kolay değil' Erdoğan, ABD'ye 5 uçakla gitmiş: 'Dünya lideri olmak kolay değil'

Bu dava, yerel seçimlerde yaşanan gerginliklerin yargıya taşınması ve seçim süreçlerinde yaşanan sorunların hukuki boyutlarını gözler önüne seriyor.

Editör: İdris YILMAZ