Asgari ücret yüzde 75 artar mı? Asgari ücret yüzde 75 artar mı?

Merkez Bankası, geçtiğimiz kasım ayından itibaren kredi kartı faiz oranlarını ayda %3.66 olarak sabitlemiş durumda. Buna ek olarak, tüketici kredilerindeki aylık faiz oranları %3.79 ile %4.50 arasında değişiyor. Enflasyonun yüksek seyretmesine rağmen, vatandaşlar harcamalarını karşılamak için kredi kartlarına yönelmeye devam ediyor.

Sözcü gazetesinin raporuna göre, 2 Şubat haftası itibarıyla, haftalık kartlı harcamalar %17 oranında artarak 240 milyar liraya ulaştı. Aynı dönemde vatandaşların bankalara olan kredi kartı borçları 1 trilyon 247 milyar lira seviyesine çıktı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Bankalar Birliği Başkanı Alparslan Çakar'ın ardından, yeni Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan da kredi kartlarına yönelik düzenleme sinyalleri verdi. Karahan, kredi kartı harcamalarındaki artışı yakından takip ettiklerini ve bu konuda çeşitli çalışmalar yürüttüklerini ifade etti. Peki, hangi düzenlemeler gündemde?

Kulislere yansıyan bilgilere göre, masada birkaç farklı seçenek bulunuyor. Bunlardan biri, Haziran 2022'den bu yana değişmeyen asgari ödeme tutarının artırılması. Kredi kartı limitlerine getirilecek kısıtlamalar ve taksit sınırlamaları da düşünülen diğer seçenekler arasında. Ayrıca, dün Finansal İstikrar Komitesi, tüketici kredileri konusunu ele almak üzere bir araya geldi.

Editör: İdris YILMAZ