Diyarbakır Barosu'ndan Kayyım Tepkisi: 'Derhal Göreve İade Edilmeli' Diyarbakır Barosu'ndan Kayyım Tepkisi: 'Derhal Göreve İade Edilmeli'

LGS sınavında yaşanan hatalı cevap tartışması, özellikle 13. sorunun doğruluğu üzerindeki farklı görüşler nedeniyle gündeme geldi. Bazı eğitimciler ve öğrenciler, bu sorunun iptal edilmesini talep ederken, diğerleri ise doğru cevabın belirlenmesini istiyor. Geçen hafta gerçekleştirilen Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavında, fen bilimleri sorusuyla ilgili yanıtın uygunluğu, eğitim camiasını ikiye böldü. Konuyla ilgili konuşan Eğitim-İş İstanbul 2 No'lu Şube Hukuk ve TİS Sekreteri ve fen bilimleri öğretmeni Tarık Durmaz, sorunun karmaşıklığını ve yanıtı belirleyecek bilginin Milli Eğitim Bakanlığı ders kitaplarında bulunmadığını vurguladı.

Durmaz, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in sınav sorularının MEB kitaplarından çıkacağını belirtmesine rağmen, sadece ders kitabından hazırlanan öğrencilerin eşit fırsatlarının ihlal edildiğini ifade etti. Öncelikle sorunun hatalı cevabı üzerinde durmak yerine, bu bilginin ders kitaplarında yer almadığı gerekçesiyle sorunun iptal edilmesi gerektiğini vurguladı.

Sorunun cevabıyla ilgili karışıklığa değinen Durmaz, makaraların tavana kadar çekilmemesi durumunda yatay dengeyi sağlamak için gereken bilgiye dair çelişkili bir durum olduğunu belirtti. Eğitim-Sen Genel Örgütlenme Sekreteri ve Fizik öğretmeni İzzet İldeş ise, bu tür soruların öğrenciler arasındaki eğitim farklılıklarını ortaya çıkardığını ve bu durumun ikileme düşürdüğünü ifade etti.

Editör: İdris YILMAZ