Kara Bayram" Geleneği: Acı ve Dayanışma Kara Bayram" Geleneği: Acı ve Dayanışma

Ma Music Akademisi’nin bu yıl 6’ncısını düzenlediği Ma Music Günleri, beşinci gününde Jin Ma konseri ile devam etti. Sanatçı Rênçber Ezîz'in anısına yapılan etkinlikler kapsamında Sezai Karakoç Kültür Merkezinde Jin Ma grubu sahne aldı. Konser öncesinde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Amed Eşbaşkanı Abbas Şahin, bir konuşma gerçekleştirdi.

 "Kültürümüz İçin Her Türlü Bedeli Veriyoruz"

Şahin, Colemêrg'te yaşanan irade gaspını kabul etmeyeceklerini belirterek, "Kürt halkı mücadeleyi çok iyi bilen bir halktır. Kültürümüz, siyasetimiz, statümüz için her türlü bedeli ödedik ve ödemeye de devam edeceğiz. Haklarımızı vermemek için her alanda mücadele etmeliyiz. Belediyelerimizi sahiplenirsek, yerel siyasetimizi sahipleneceğiz," dedi.

Ayakta Alkışlandılar

Konuşmaların ardından Jin Ma grubu, izleyicilerin "Jin jîyan azadî" sloganları eşliğinde sahneye çıktı. Dinleyicilere dengbêjî, Kurmanckî ve Kurmancî şarkılar söyleyerek keyifli anlar yaşattılar. Konser sonunda dinleyiciler, Jin Ma grubunu ayakta alkışladı.

JinNews'e Plaket Verildi

Gecenin sonunda plaketler verildi. JinNews’e çalışmalarından dolayı plaket takdim edildi. JinNews muhabiri Gulistan Gülmüş, plaketi alırken katledilen gazeteciler Deniz Fırat, Nagihan Akarsel ve Gurbetelli Ersöz’ün izinden hakikat yolculuğundan vazgeçmediklerini vurguladı.

Plaketi takdim eden Curne Reş Belediye Eşbaşkanı Garip Yeşil, yaşanan her şeye rağmen bir çocuğu büyütür gibi emek vererek Kürt kültürünü ve dilini geleceğe taşıdıkları için Jin Ma’ya teşekkür etti.

Editör: İdris YILMAZ