AKP-MHP-Kayyım Belediyeleri İçin Araştırma İstedi AKP-MHP-Kayyım Belediyeleri İçin Araştırma İstedi

Mardin’den Dem Parti Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı seçilen Ahmet Türk, mazbatasını aldı. Mazbatasını aldıktan sonra konuşan Türk, “Kürt düşmanlığı üzerinden yürütülen siyasetin bugün boşa çıktığı ortada” ifadelerini kullanarak Van’a gideceğini açıkladı.

AJANS65 TV - 31 Martta yapılan yerel seçimlerde Dem Parti’den Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı seçilen deneyimli siyasetçi Ahmet Türk mazbatasını aldı.

Gündemdeki konuların başında gelen Van’daki sokak gösterilerine değinen Türk, Van İl Seçim Kurulu'nun 31 Mart yerel seçimlerinde yüzde 55 oyla seçilen DEM Partili Abdullah Zeydan'ın, "Seçilme Yeterliliği Taşımadığını" gerekçesi ile mazbatayı AKP’li Abdulahat Arvas’a vermesine tepki göstererek, “Hukuksuzluk ve adaletsizliğin yaşandığı bir durum. İl seçim kurulu ve YSK seçimlere girecek mani bir halin olmadığını söyledi. Ancak son saniyede pusu kurularak ikinci sırada olan birine mazbatayı verdi. Demokratik seçimlerde yaşananlar hilelerle pusu kurularak yapılan bir kayyım anlayışından çok farklı değil” ifadelerini kullandı.

‘KÜRT DÜŞMANLIĞI SİYASETİNİN BOŞA ÇIKTIĞI ORTADA’

Türk, bu defa farklı yöntemler ve hilelerle sonuç almaya çalışan bir iktidarın olduğunu söyleyerek, “Halkımızın iradesini gasp etmenin kimseye bir yarar sağlamadığının görülmesine rağmen hala bu yöntemlere başvurulması gerçekten akıl dışı bir durum. Bizim beklentimiz demokratik bir gelecek için herkesin kendini gözden geçirmesi gereken bir süreç. Kürt düşmanlığı üzerinden yürütülen siyasetin bugün boşa çıktığı ortada” dedi.

‘SADECE KÜRT HALKINA DEĞİL, TÜRKİYE DEMOKRASİSİNE DE ZARAR VERİLİYOR’

Türk konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Bunun için bugün yapılması gereken bir diyalog ortamını sağlanmasıdır. Demokratlar ülkeler etrafında sorunların çözümünü esas alacak bir yaklaşımın gösterilmesidir. Bizim beklentimiz bu yöndedir. Bu Türkiye'nin geleceği için önemli. Bizler tabii ki demokratik bir ülkede birlikte adil, eşit bir yaşama esası alıyoruz ve bütün mücadelemiz bu. Ama ötekileştirerek, sindirmeye çalışarak yapılacak bütün gelişmeler sadece Kürt halkına zarar vermiyor, Türkiye halkına da demokrasisine de zarar veriyor. Bence artık birilerinin ortak akılla meselelere bakması, bir diyalog ortamının yaratılması konusunda bazı adımlarının atması ve kendilerini gözden geçirmesi gerekiyor.”

‘KÜRTLER HUKUKSUZLUĞA KARŞI TAVİZ VERMEYECEK’

Yıllardır baskı rejimi ile karşı karşıya olduklarını belirten Türk, Kürtlerin taviz vermediği ve mücadelesinden vazgeçmediğinin altını çizdi. Türk, “Bugün de bütün hukuksuzluğa rağmen kendi mücadelesinden taviz vermeyecek ve elbette haksızlığa karşı, hukuksuzluğa karşı direnecekler diye düşünüyorum” dedi.

Yapılan açıklamanın ardından Ahmet Türk, Van’a gideceğini söyledi.