Sağlıkta Şiddet Sona Erene Kadar Mücadeleden Vazgeçmeyeceğiz Sağlıkta Şiddet Sona Erene Kadar Mücadeleden Vazgeçmeyeceğiz

Van’da ikinci gününe giren protesto gösterilerinde Van’a gelen heyet, onbinlerce kişi ile birlikte Cumhuriyet caddesi’nde onbinlerce kişinin katıldığı protesto eyleminde konuşan Leyla Zana, "Gün direniş günüdür. Size yapılan bu hukuksuzluğu ve zulmü kabul etmiyoruz. Hiç kimse Kürt halkının iradesine basit yaklaşamaz" dedi.  

AJANS65 TV - Yapılan seçimlerde yüksek oy miktarı ile seçimleri kazanan DEM Parti adayı Abdullah Arvas’ın memnu haklarının geri alınması nedeniyle mazbatanın AKP’li adaya verilmesine yönelik protesto gösterileri ikinci gününde devam ederken, Van’a gelen heyet de Cumhuriyet Caddesi’nde onbinlerce kişi ile birlikte basın açıklaması yaptı. Feqiyê Teyran Parkı'nda yapılan açıklamada konuşan Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş kısa bir konuşma yaptı.   

Demirtaş, "Van halkının bu iradesi karşısında ne kadar onur ve gurur duyduğumuzu söylemek için, bu irade karşısında saygıyla eğilmek için buradayız. Selahattin (Selahattin Demirtaş) de Selçuk Mızraklı’nın da Van halkına selam ve sevgileri var. Selahattin başkan dedi ki ‘Wan’a gidersen de ki Van halkı 14 sıfır yaparak hücrelerimizde bizleri onurlandırdı, gururlandırdı.’ Van halkıyla onur ve gurur duyuyoruz. Bu onurlu irade karşısında hiçbir gücün duramayacağını biliyoruz” şeklinde konuştu.  

ZANA: KÜRTLERE SAYGI DUYUN

Demirtaş’ın ardından konuşan Siyasetçi Leyla Zana hükümete yönelik sert eleştirilerde bulunarak, "Van, Kürt halkının ve Kurdistan’ın baş tacıdır. Duruşunuzu ve iradenizi kutluyorum. Bu iradeniz ve sahiplenmeniz tüm Türkiye’ye, her yere ulaştı. Sizin direnişiniz şeref ve onur direnişidir. Gün direniş günüdür. Size yapılan bu hukuksuzluğu, bu zulmü kabul etmiyoruz. Hiç kimse Kürt halkının iradesine basit yaklaşamaz. Hukuk size de lazım olacak. Yarın öbür gün siz de hukuka ihtiyaç duyacaksınız. Cumhurbaşkanına sesleniyorum; Kürt halkına saygı duyun ve bu karardan dönün” çağrısı yaptı.

CHP’Lİ TANAL: TUZAK VAR

CHP heyetinden Mahmut Tanal, "Genel Başkanımız Özgür Özel’in dayanışma mesajını getirdim. Burada bir tuzak var. AKP burada suç işlemiştir. 85 milyon insanın bunun için suç duyurusunda bulunması gerekiyor” dedi.

BAŞ: HEP BİRLİKTE DİRENECEĞİZ

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, “Kürt halkının iradesini baskıyla, zorla gasp etmeye çalışanlara karşı hep birlikte direneceğiz. Bugün sadece sizin iradenizi değil tüm Türkiye’nin iradesine ipotek konuluyor. Bu saldırıyı herkese yapılmış bir saldırı olarak görüyoruz. O mazbata alana kadar bu mücadelemizi sürecek” diye konuştu.  

ASLAN: TESLİM OLMAYACAĞIZ

EMEK Partisi Genel Başkanı Seyit Aslan, "Bu gaspa karşı asla teslim olmayacağız. Saray darbesine karşı Kürt ve Türk halkı birlikte hareket edecek. Biz Van halkının iradesine saygı duyulmasını istiyoruz. Bu ülkede tek adam iktidarı karşısında Kürt ve Türk halkının iradesi kazanacak. Bu rejim alaşağı edilecektir" dedi.  

ÖZTÜRK: BU ZULMÜ KABUL ETMİYORUZ

EHP Başkanı Hakan Öztürk, "Sizinle aynı yolda yürümek için buraya geldik. Bu ülkede 150 yıldır seçim yapılıyor ne oldu da şimdi bu seçim engelleniyor. Bu, Kürt halkına uygulanan bir zulümdür ve bunu kabul etmiyoruz. Türkiye’de hangi hukuk uygulanıyorsa Van’da, Diyarbakır’da da aynı hukuk uygulanmalıdır. Kürt halkı asla yalnız yürümeyeceksiniz" ifadelerini kullandı.  

KAHİLOĞULLARI: AKP SUÇ İŞLİYOR

TÖB Sözcüsü Pelin Kahiloğulları, "AKP-MHP iktidarı suç işliyor. AKP-MHP ittifakı yenilecek ve biz kazanacağız” dedi.  

ŞEDAL: DİRENMEYE DEVAM

Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Neslihan Şedal, "Bu onur, Van halkının, kadınların, gençlerin onurudur. İki gündür halkımız direniyor ve direnmeye devam ediyoruz. AKP adayına sesleniyoruz; Biraz haysiyetin, onurun varsa o mazbatayı almaz, halkın iradesine saygı duyarsın” dedi.

ZEYDAN: WAN'IN ONURUNU KORUYACAĞIZ

Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Abdullah Zeydan, “Wan halkının onurunu, gururunu koruyacağız. Biz sadece Van halkının değil, 85 milyonun da aynı zamanda onurunu koruyacağız” diye konuştu.(HABER MERKEZİ)