MEB, Mesleki ve Teknik Eğitimde Yeni Dönem Başlatıyor
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), mesleki ve teknik eğitimde özel sektörün etkinliğini artıracak yeni bir düzenlemeye imza attı. Dün Resmi Gazete’de yayımlanan “Milli Eğitim Bakanlığı kurum açma, kapatma yönetmeliği” ile işletmelere okul açma izni verildi. Bu değişiklikle, bakanlıkla protokol imzalayan kurum, kuruluş ve işletmelere ait fabrika ve tesisler ile OSB ve üretim merkezleri içinde “örgün veya yaygın eğitim merkezleri” açılabilecek.

'Bakanlık Mesleki Eğitimi Sermayeye Devrediyor'

Cumhuriyet'ten Aytunç Ürkmez'e konuşan Eğitimci Nurcan Korkmaz, bu kararlarla bakanlığın mesleki ve teknik eğitimi sermayeye devrettiğini belirtti. Korkmaz, “Bu yolla öğretmenleri ve öğrencileri olduğu gibi sermayenin hizmetine sunmuş olacaklar. Ucuz işgücüne döndürülecek” dedi. Korkmaz, eğitim planlamasının kamunun görevi olduğunu vurgulayarak, mesleki ve teknik eğitim planlamasının sermayeye devredilmesinin, sermayenin istediği alanda okul türü açmasına ve kapatmasına olanak tanıyacağını ifade etti. Bu durumda öğretmen planlamasının nasıl yapılacağı konusunda da soru işaretleri olduğunu belirtti.

Olgunlaşma Enstitüleri'ne Sınırlama

Bakanlık ayrıca, Cumhuriyetin ilk yıllarında kadınların iş edinme ve sosyal yaşama katılmalarını sağlamak amacıyla kurulan Olgunlaşma Enstitüleri'ne sınırlama getirdi. Yapılan yönerge değişikliği kapsamında, enstitülerin açılması için 'şehir merkezlerinin en az 100 bin nüfuslu ilçe' sınırı '200 bin nüfuslu ilçe' olarak değiştirildi.

Van'da İmam Cuma Hutbesinde Siyasete Girdiği İddia Edildi, Cemaat Camiyi Terk Etti Van'da İmam Cuma Hutbesinde Siyasete Girdiği İddia Edildi, Cemaat Camiyi Terk Etti


 

Editör: İdris YILMAZ