Bitlis’in Tatvan ilçesinde bir öğretmenin sosyal medya hesabından bir köyün tamamını itham eden paylaşımlarda bulunması meclis gündemine taşındı. Dem Parti Van Milletvekili Gülderen Varlı  Milli EğitiM Bakanı Yusuf Tekin’in yazılı olarak yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi. Varlı verdiği soru önergesinde, “Kürt nüfusunun yoğun yaşadığı illerde Öğretmenlik yapan kişilerin istedikleri yere tayin almak için bu tür paylaşım yaptıkları iddiaları doğru mu?” sorusunu yöneltti.

AJANS65 TV - Dem Parti Van Milletvekili Gülderen Varlı, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in yazılı olarak yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi. Varlı verdiği soıru önergesinde, “Anayasa'nın 10. Maddesi'nde ‘Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefî inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayrım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir’ denilmektedir.  Hukuk ülkesi olan Türkiye’de Kürt nüfusunun yoğun yaşadığı illerde görev yapan öğretmenlerin her gün farklı ırkçı ve hakaret edici yaklaşım ve paylaşımları basına da yansımaktadır. 27 Nisan 2022 tarihinde Erzurum'un Karayazı ilçesi girişindeki tabela önünde ilçede görevli '4 öğretmenin’ hakaret ve ırkçılık içerikli paylaşımları gündem olmuş ve inceleme başlatılmıştı. Geçtiğimiz hafta ise Bitlis’in Tatvan ilçesi Kıyıdüzü (Kızvak) köyünde sözleşmeli öğretmenlik yapan Ayşegül Avcı’nın ırkçı söylem ve hakaret içerikli paylaşımı sosyal medyada yine gündem olmuştur. Öğretmenin halkı aşağılama suçu işleyen ayrımcı ve aşağılayıcı söylemlerde bulunduğu basında da yer almıştır” değerlendirmesinde bulunarak Bakan Tekin’in yazılı olarak yanıtlaması talebiyle şu soruları sordu:

"1.     Her gün sınıflarda ağır hakaret ve ırkçı tabirlere maruz bırakılan öğrencilere ilişkin bir çalışmanız var mı? Irkçılık ve ayrımcılık yapan öğretmenlere incelemenin başlatılması için ille sosyal medyaya mı yansıması gerekiyor?

Norveç, İrlanda ve İspanya'dan Filistin devletini tanıyacak Norveç, İrlanda ve İspanya'dan Filistin devletini tanıyacak

2.     Sosyal medyaya yansımayan ırkçılık yaptığından dolayı inceleme başlattığınız öğretmen sayısı kaçtır?

3.     Kürt nüfusunun yoğun yaşadığı illerde Öğretmenlik yapan kişilerin istedikleri yere tayin almak için bu tür paylaşım yaptıkları iddiaları doğru mu?

4.     Binlerce öğretmeni sebepsiz yere ihraç eden ve öğrencilerinden ayıran bakanlığınız; bir halka, seçilmiş bir değere ve öğrencilere hakaret eden ve velilere terör yanlısı diyen öğretmen hakkında bir işlem başlatılacak mıdır?

5.       Son 10 yılda Irkçı ve hakaret içerikli paylaşım yaptıktan sonra can güvenliğim yok diyerek tayin hakkı isteyen öğretmen sayısı kaçtır? Ve nerelere atanmışlardır?

6.     Mesleğini icra eden Kürt öğretmenler sebepsiz yere ihraç olurken bir halka karşı ırkçılık yapıp, hakaret eden bir öğretmen hakkında neden bir işlem yapılmamaktadır? Bu yanlı tutumun gerekçesi nedir?

7.     Eğitimcilerin ayrımcı, ırkçı ve hakaret içerikli paylaşımların bu denli artmasının gerekçesi nedir? Daha önce bu tür paylaşımları yapan öğretmelere ilişkin bakanlığınızca alınan tedbir ve verilen kararlar nelerdir?"(HABER MERKEZİ)