1 Mayıs’ta Süleyman Şah KYK yurdunda yaşanan asansör kazası meclis gündemine taşındı. Dem Parti Van Millekvekili Gülcan Kaçmaz Sayyiğit Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ın yazılı olarak yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesinde, KYK yurlarında yaşanan sorunlar ve asansör kazaları soruldu.

AJANS65 TV - Dem Parti Van Milletvekili Gülcan Kazmaz Sayyiğit 1 Mayıs 2024 tarihinde Süleyman Şah KYK yurdunda yaşanan asansör kazasını meclis gündemine taşıdı. Sayyiğit, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ın yazılı olarak yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesinde, “Üniversite öğrencileri barınmadan yemek ücretlerine, ulaşımdan eğitim olanaklarına birçok sorun yaşamaktadırlar. Özellikle son yıllarda Kredi Yurtlar Kurumu yurtlarıyla ilgili şikayetler sıklıkla basına da yansımaktadır. Ekim 2023’te Aydın’da KYK yurdunda asansörün düşmesi sonucu Zeren Ertaş adlı öğrenci hayatını kaybetmişti. Bugün de birçok KYK yurdunda asansörlerin bakımının ihmal edilmesi öğrencileri mağdur etmekte, hayati risk oluşturmaktadır” hatırlatmasında bulundu.

‘İÇİNDE 8 ÖĞRENCİNİN BULUNDUĞU ASANSÖR BOŞLUĞU DÜŞTÜ’

Dem Partili Sayyiğut değerlendirmelerine şu şekilde devam etti:

“En son 1 Mayıs 2024 tarihinde Van Süleyman Şah KYK Yurdu’nda 8 öğrencinin içinde olduğu asansör boşluğa düşmüştür. Öğrenciler yaralanırken olay sonrasında KYK yurdu önünde protestolar gerçekleştirilmiştir. Benzer bir durum Erciş ilçemizde bulunan KYK yurtlarında kalan öğrenciler tarafından da doğrudan tarafımıza iletilmiştir. Öğrenciler, yurtlarda asansörlerin bozuk olduğunu ve birkaç hafta önce bazı öğrencilerin bir buçuk saat içinde mahsur kaldığını aktarmışlardır. Bunun yanında yemeklerle ilgili sorunların yaşandığı ve günlük menüye riayet edilmediği yönünde şikayetlerini aktaran öğrenciler, yurtta öğrenci olmayan kişilerin barındırıldığını da iddia etmişlerdir. Yüzlerce öğrencinin eğitim hayatı ve sağlık durumunu etkileyen söz konusu şikayetlerin dikkate alınarak çözülmesi beklenmektedir.”

Dem Parti Van Milletvekili Gülcan Kaçmaz Sayyiğit, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ın yazılı olarak yanıtlaması talebiyle şu soruları sordu:

“1- Van Süleyman Şah KYK Yurdu’nda 1 Mayıs 2014 tarihinde asansör düşmesiyle ilgili olarak Bakanlığınız harekete geçmiş midir?

2- Süleyman Şah KYK Yurdu’nda asansör düşmesi sonucu 8 öğrencinin yaralanması hakkında herhangi bir inceleme başlatılmış mıdır?

3- Süleyman Şah KYK Yurdu’nda asansör düşmesinden sonra Van’da bulunan KYK yurtlarıyla ilgili herhangi bir çalışma başlatılmış mıdır? Önerge tarihine kadar neler yapılmıştır?

4 – Van’ın Erciş ilçesinde bulunan KYK yurtlarında asansör arızalarının sıklıkla yaşandığı doğru mudur? Bakım ve onarım çalışmaları en son ne zaman yapılmıştır?

5- Erciş’te bulunan KYK yurtlarında yemek menüsüne riayet edilmediği doğru mudur? Öğrencilerin yemeklerle ilgili şikayetleri yurt yönetimince neden dikkate alınmamaktadır?

‘Generalin Aracıyla İnsan Kaçakçılık Yapılmış’ ‘Generalin Aracıyla İnsan Kaçakçılık Yapılmış’

6 – Erciş’teki KYK yurtlarında öğrenci olmayan kişilerin barındırıldığı iddiası doğru mudur?

7 – Van’da bulunan KYK yurtlarının bakım ve onarımı en son ne zaman yapılmıştır? Asansör denetimleri hangi sıklıkla yapılmaktadır? Son denetim tarihi nedir?”(HABER MERKEZİ)