CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu. Kobanê Davası'nda yağan cezalara tepki gösteren Özel, "Davada hukuki değil siyasi kararların verildiğine hep birlikte şahitlik ettik" şeklinde konuştu.

AJANS65 TV - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin TBMM Grup Toplantısı'da konuştu.

Özel, Kobanê Davası'nda yağan cezalara tepki göstererek, "Davanın iddianamesi uzun zamandır siyasilerin savcılara dikte ettirilmesi ile yazdırılmıştı. Ne Demirtaş ne bir başkası hakkında Yasin Börü'nün ölümüyle bağlantı bulunmadı. Erdoğan'ın yatsın dediklerini yatıran Erdoğan'ın kendi vicdanında mahkum ettiklerine ceza veren ama cezaları konuşmalardan veren, yani İstinaf, Yargıtay, olmadı AYM'nin bal gibi bozacağı bir kararı mahkeme heyeti verdi. Biz bu davanın hukuki olmadığını hep söyledik siyasi olduğunu ifade etttik etmeye de devam edeceğiz" dedi.

“Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” talebiyle her hafta Cumartesi günleri Galatasaray Meydanı’nda eylem yapan Cumartesi Anneleri/İnsanları'nın eylemlerinin 1000. haftaya ulaştığını anımsatan Özel, "Bu hafta 1000. hafta. Bu hafta anayasal hakkın kullanımına şahitlik etmek istiyoruz. CHP her hafta olduğu gibi bu hafta da orada olacak. Cumartesi Anneleri'nin etrafındaki utanç bariyerlerini kaldırın" diye konuştu.

Özel'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Bugün 21 Mayıs. Çerkes soykırımının ve sürgününün yıl dönümü. Bu büyük acıyı bugün de bir kez daha paylaşıyor, onlara bu zulmü yaşatanları lanetliyoruz.

Bu hafta 1000. hafta. Bu hafta anayasal hakkın kullanımına şahitlik etmek istiyoruz. CHP her hafta olduğu gibi bu hafta da orada olacak. Cumartesi Anneleri'nin etrafındaki utanç bariyerlerini kaldırın.”

‘AKP'de Değişim Süreci Başladı, Yeni İstifalar Gelecek’ ‘AKP'de Değişim Süreci Başladı, Yeni İstifalar Gelecek’

BAHÇELİ’YE SERT YANIT

 MHP Genel Başakın Devlet Bahçeli’ye yönelik sert ifadeler kullanan Özel, “Bana 4 tane soru sormuş Okumaya utanırım. Sorular CHP gibi 'Türkiye İttifakı' diyen bir partinin genel başkanına sorulacak soru değil. Bu soruların kime sorulacağını biliyorum da o seviyeye inmek istemiyorum. Bu soruları kimin sorduğunu biliyorum. Size soruları yazan arsızlar 4 sorumuza cevap versin” dedi. Bahçeli’ye yönelik eleştirilerin sürdüren Özel,  şu ifadeleri kullandı:

“Size bu soruları yazan arsız metin yazarları var ya şu dört soruya cevap versinler bakalım; Bu iki kişinin isimleri Sinan Ateş iddianamesinden nasıl ve kimler tarafından iddianameden aykılanmıştır? Sinan Ateş'in sokak ortasında ölümünden sonra kimse tweet atmayacak cenazeye gitmeyecek taziye bildirmeyecek diyen hangi ikisidir?

Bu talimatı partiye hangi ikisi yaymıştır? Tetikçiyi kaçıran aracın fotoğrafları açığa çıkıp Ülkü Ocakları Genel Başkanına bu aracın ceza yemeyecek, trafikte durdurulmayacak statüsüne getirilmesine hangi ikisi katkı sağlamıştır?

Koskoca parti iki meczuba teslim edildi. Yazıklar olsun. Türkiye normalleşecekse sokak cinayetine sahip çıkılmayacak."(HABER MERKEZİ)

Editör: Muhittin Botan