Van- Yaklaşan 31 Mart 2024 yerel seçimleri öncesinde, Türkiye'nin siyasi manzarasında önemli gelişmeler yaşanıyor. İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA), DEM Parti ile yapılan ittifak görüşmeleri ve sonrasında yaşanan gelişmeler hakkında bir basın açıklaması yaptı.

İnsan ve Özgürlük Partisi, Kürt halkının hak ve özgürlük mücadelesine odaklanan, altı yıldır resmi olarak kurulamamanın altında yatan nedenlerin farkında olan bir parti olduğunu vurguladı. Parti, bu süreçte, Kürt halkının siyasi birlikteliğine ve mücadelesine katkı sağlama amacı güttüğünü ifade etti.

Parti, DEM Parti ile 31 Mart 2019 yerel seçimleri ve 14 Mayıs 2023 genel seçimlerinde kurulan ittifakın önemini ve değerini vurgulayarak, bu işbirliğinin Kürt halkının temel haklarının savunulması açısından stratejik öneme sahip olduğunu belirtti. Ancak, 31 Mart 2024 yerel seçimleri için DEM Parti ile yapılması planlanan seçim işbirliğinin gerçekleşmediğini, bunun nedenlerini şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşmanın önemine inandıklarını ifade etti.

İnsan ve Özgürlük Partisi, DEM Parti'nin eşbaşkanlık düzeyinde bir ittifak yerine "Seçim İşbirliği" adını verdiği bir ortaklaşma önerdiğini, ancak bu yaklaşımın Kürt halkının temel haklarını savunma ve ulusal ittifak oluşturma çabalarına uygun olmadığını düşündüklerini açıkladı. Bu nedenle, bu seçimde bağımsız hareket etme kararı aldıklarını belirtti.

Parti, siyasi süreçte her zaman şeffaf olmayı, halkın ve kamuoyunun güvenini kazanmayı hedeflediğini ve bu doğrultuda hareket etmeye devam edeceğini vurguladı. Ayrıca, 31 Mart seçimlerinin tüm halk için hayırlı olmasını dileyerek, DEM Parti'ye başarılar diledi. İnsan ve Özgürlük Partisi, 2024 yerel seçimlerine yönelik stratejilerini ve tutumlarını önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşacağını bildirdi.

Hakkari'de Siyasi Partiler ve STK'ların Öncülüğünde "Demokrasi Yürüyüşü" Başladı Hakkari'de Siyasi Partiler ve STK'ların Öncülüğünde "Demokrasi Yürüyüşü" Başladı

Editör: İdris YILMAZ