DEM Parti: Newroz ateşini birlikte yakalım DEM Parti: Newroz ateşini birlikte yakalım

Batman'ın Sason ilçesinde seçim günü görev alacak öğretmenler kimlik numaralarına kadar tüm bilgileriyle birlikte tek tek 'Bizden' ve 'karşı' diye fişlendi. Listenin AKP İlçe Teşkilatı tarafından hazırlandığı ileri sürüldü.

AJANS65 TV  - 31 Mart yerel seçimlerine yaklaşırken sandık güvenliği de tartışılmaya başlandı. Siyasi partilerin güvenlik için çalışmaları devam ederken seçim öncesinde birçok yerde usülsüzlük yapıldığı iddia ediliyor.

Batman'ın Sason ilçesinde seçim günü görev alacak olan öğretmenlerin listesi isim, soy isim, kimlik numaraları, görev aldığı okul ile birlikte tek tek 'Bizden', 'Karşı' diye işaretlendi. Listenin başına “Sasonlu olup bize verecek olanlar, listeye eklenmeyecek veya merkezde görev verilecek”, “Bize verecek olanlar merkezde oy kullanacak şekilde görev verilsin”, “Sasonlu olup bize karşı olanlar köyde görev verilebilir” ile “Bize karşı olanlar köylerde görev verilsin, merkezde görev verilmesin” şeklinde not düşüldü.

Liste’nin AKP İlçe Teşkilatı tarafından hazırlandığı iddia edilirken, diğer ilçe ve beldelerde de benzer bir durumun olabileceği öne sürüldü

SEÇİM KURULU AÇIKLAMA YAPTI

Sason İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı listenin hakkında yaptığı açıklamada şu bilgileri paylaştı: “Son günlerde birtakım iletişim kanallarında ilçede görevli bazı kamu görevlilerinin yer aldığı listeler hakkında Başkanlığımızın da bilgisi olmuş olup, bahse konu listelerin kim tarafından ne zaman, ne şekilde ve ne amaçla hazırlandığı tarafımızca bilinmemektedir."

SUÇ DUYURUSU

Kurul, söz konusu paylaşıma ilişkin Sason Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğunu aktardı. Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı: “Listelerde yer alan kamu görevlilerine dair kişisel verileri de içeren bilgilerin yer alması nedeniyle Sason İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı adına Sason Cumhuriyet Başsavcılığına konunun araştırılması için suç duyurusunda bulunulmuş olup suç duyurumuz üzerine bahse konu evraklar Sason CBS’nin ilgili soruşturma numarasına kaydedilmiş olup soruşturmaya başlanılmıştır” ifadeleri kullandı.

EĞİTİM SEN’DEN TEPKİ

Konuya dair konuşan Eğitim Sen Batman Şube Başkanı Ramazan Bilmez, eğitimcilerin fişlendiğini ve olayın takipçisi olacaklarını söyledi. Bilmez, şöyle konuştu:-

“Bugün Sason ilçesinde görev yapan bir arkadaşımız bana listeyi gönderdi, bunun üzerine Sason Milli Eğitim Müdürünü aradım durumdan haberdar olmadığını durumu ilk defa benden duyduğunu olayı kaymakama ileteceğini söyledi. Daha sonra Sason ilçe seçim kurulunun konu hakkındaki yazısını benimle paylaştı. Listeleri kontrol ettiğimizde isminin karşısında ‘karşı’ diye yazılan 75-80 kişiden altısı üyemiz, isminin karşısında bizden yazan 100 üzerindeki öğretmenden biri bizim üyemiz. Bu liste kim veya kimler tarafından hazırlandıysan acil bir şekilde ortaya çıksın." (MA)