Seçimlerden sonra büyük zamların gelip gelmeyeceği tartışılırken, ünlü ekonomist Şenol Babuşcu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda seçim sonrası bazı ürünlerde KDV'nin yüzde 10'dan yüzde 20'ye çıkartılacağını iddia etti. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise dün yaptığı açıklamada yeni vergi gelmeyeceğini açıklamıştı. Şimşek'in açıklaması bazı vergilerin oranının artabileceği şeklinde yorumlanmıştı.

Kimi çevreler ve ekonomistler 31 mart seçimleri sonrasında bir zam fırtınasının olabileceğine dikkat çekerken, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de dün bir açıklama yapmıştı. Ziraat Bankası Eski Genel Müdür Yardımcısı ve ekonomist Şenol Babuşcu, hükümetin seçim sonrası ürün ve hizmet sektöründe KDV oranını artıracağı konusunda uyardı. Zam beklenen sektörleri ve ürünleri sosyal medya hesabından paylaştı.

Ekonomist Şenol Babuşcu, yüzde 10 KDV uygulanan ürün ve hizmetlere seçim sonrası zam geleceğini duyurdu. Babuşcu, hükümetin KDV oranını yüzde 20’ye çıkaracağını söyledi.

Şu anda % 10 KDV uygulanan aşağıdaki ürün ve hizmetlere seçim sonrası % 20 KDV uygulanabilir:

-Tekstil ürünleri.

-Giyim ürünleri.

-Çanta ve bavul gibi ürünler.

Van'da Çevre Yolu ve Arsa Sorunu Derinleşiyor: Tapulu Arsalar Tehlikede Van'da Çevre Yolu ve Arsa Sorunu Derinleşiyor: Tapulu Arsalar Tehlikede

-Diş fırçası, diş macunu ve diş iplikleri.

-Tiyatro, sinema ve müze gibi kültürel etkinlikler.

-Otel gibi konaklama…

Bu ürünler arasında tekstil, giyim, çanta, bavul, diş fırçası olduğunu belirten Babuçcu, yeme-içme sektörü başta olmak üzere hizmet sektöründe de zam olacağı konusunda uyardı.

Başbuşcu’nun açıklaması şöyle:

 “Şu anda yüzde 10 KDV uygulanan aşağıdaki ürün ve hizmetlere seçim sonrası yüzde 20 KDV uygulanabilir:

-Tekstil ürünleri.

-Giyim ürünleri.

-Çanta ve bavul gibi ürünler.

-Diş fırçası, diş macunu ve diş iplikleri.

-Tiyatro, sinema ve müze gibi kültürel etkinlikler.

17 milyon emekliye sabah saatlerinde güzel haber

Berberler dikkat, hoca uyardı: "Haram yapıyorsunuz"

-Otel gibi konaklama hizmetleri.

-Yeme – içme sektörü hizmetleri.

MEHMET ŞİMŞEK NE DEMİŞTİ?

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin ekonomik durumuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Şimşek, ekonomik politikalarla ilgili genel bir çerçeve çizdi. Bakan, KDV oranlarında yüzde 20'nin üzerine çıkılmasının planlanmadığını vurguladı.

Ayrıca, yeni vergi yüklerinin ekonomide enflasyonist etki yaratacağını belirterek böyle bir adımın atılmayacağını açıkladı. Gelir vergisi ve kurumlar vergisi oranlarında da artış öngörülmediğini ifade etti. Bununla birlikte, vergi istisnaları, muafiyetleri ve indirim oranlarının yeniden gözden geçirilebileceğini dile getirdi.(HABER MERKEZİ)