Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş'in Ankara'da öldürülmesine ilişkin davada bugün üçüncü celse görülüyor. Davanın bugünkü celsesinde son sanık Umut Ersoy’un savunma yapması bekleniyor. Ersoy'un savunmasının ardından müşteki beyanlarına geçilecek.

Müşteki beyanları arasında Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş ve olay günü yanında bulunan ve saldırıda yaralanan Selman Bozkurt da bulunuyor.

Dava, Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’ndeki salonda görülüyor. Duruşmaya sanıklar, taraf avukatları, müşteki Ayşe Ateş ve yakınları katıldı.

Duruşmanın İlk Gününde Savunmalar
Duruşmanın ilk gününde cinayetin tetikçisi ve azmettirici savunmalarını yaptı. Tetikçi Eray Özyağci, Ankara’ya siyasi cinayet için değil, Doğukan Çep’ten Ateş’i ayaklarından vurması için telkin alarak geldiğini söyledi. Özyağci, “Bir kişi, hedef gözetmeksizin ateş etmeye başladı. Ben de onlara ateş ettim. Daha sonra ‘reisi vurduk, reisi vurduk’ diye bir ses duydum.” dedi.

Cinayetin azmettiricisi olarak yargılanan Doğukan Çep, “Evet, ben azmettirdim. Planı ben yaptım ama amacım öldürmek değildi. Eğer ben bir suikast düzenlettirecek olsaydım, motorla yanlarından geçerken ateş ettirebilirdim.” dedi.

Van'da İmam Cuma Hutbesinde Siyasete Girdiği İddia Edildi, Cemaat Camiyi Terk Etti Van'da İmam Cuma Hutbesinde Siyasete Girdiği İddia Edildi, Cemaat Camiyi Terk Etti

Savunmalarda Gerginlik
Davanın dün görülen celsesinde, tetikçiyi İstanbul’dan Ankara’ya getirdiği belirtilen tutuklu polis memuru Murat Can Çolak kendini savundu. Çolak, Ankara’ya Özyağci ile birlikte gideceklerinden haberi olmadığını iddia etti.

Dünkü celse de bir de gerginlik yaşandı. Duruşmanın devamında davanın tutuklularından avukat Serdar Öktem ve mahkeme başkanı ile Ateş’in avukatları arasında cep telefonu şifresi diyaloğu yaşandı. Mahkeme başkanı, Öktem’e henüz incelemesi yapılamayan cep telefonunun şifresini hatırlayıp hatırlamadığını sordu. Öktem hatırlamadığını söyledi. Serdar Öktem’in savunması sırasında, duruşma salonunda gerginlik yaşandı.

Editör: İdris YILMAZ