Var ÇEVDER: Su Kaynaklarımızı Korumalıyız Var ÇEVDER: Su Kaynaklarımızı Korumalıyız

Erzincan'ın İliç ilçesindeki Çöpler Altın Madeni'nde meydana gelen faciada toprak altında kalan 9 kişiye halen de ulaşılamazken, faciaya ilişkin gözaltına alınan sekiz kişiden altısı tutuklandı.

AJANS65 TV  - Türkiye’nin “Çernobili” olarak değerlendirilen Erzincan'ın İliç ilçesindeki Anagold Madenciliğe ait Çöpler Altın Madeni'nde meydana gelen faciada dokuz işçi çöken siyanür dağının altında kalmıştı. 4 gündür devam eden arama kurtarma faaliyetlerine rağmen halen de siyanür dağının altında kalan işçilere ulaşılamadı.

İliç faciasının ardından altın madeni ocağını işleten şirkette yönetici ile idareci pozisyonunda çalışan ve gözaltına alınan Kanadalı J. R.G ile A.C, H.Ü, M.B, Ş.D, S.D, M.T ve A.R.K'nin jandarmadaki işlemleri tamamlandı. Gözaltına alınanlar, sağlık kontrolünün ardından İliç Adliyesi'ne götürüldü. Konuya ilişkin yapılan açıklamada, mahkemeye sevk edilenlerden altı kişi tutuklandı. İki kişi ise adli kontrol uygulaması kararı ile serbest bırakıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, bugün yaptığı açıklamada, "9 kardeşimizi arıyoruz. Bu arkadaşlarımızın, kardeşlerimizin, işçilerimizin 3'ünün bir lokasyonda, 6'sının diğer bir lokasyonda olduğunu tespit ettik." ifadelerini kullanmıştı. (HABER MERKEZİ)

Editör: Muhittin Botan