'Hukuk Kişi ve İktidar Güdümündedir'

Bedlîs'in Tatvan ilçesinde belediye seçimlerini kazanan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Belediye Eşbaşkanı Mümin Erol hakkında, Tatvan Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğrafını makam odasından indirdiği gerekçesiyle "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan resen soruşturma başlattı. Hakkında soruşturma başlatılan Erol, sosyal medya hesabında açıklama yaptı.

Erol, yaklaşık üç ay süren seçim çalışmalarının ardından belediyeyi kazandıklarını ve iki aydır Tatvan Belediye Eşbaşkanlığı görevini yürüttüklerini belirtti. Bu süre içinde belediyenin son 10 yılda 5 katrilyon eski parayla yolsuzluk yaptığını dile getirdiklerini ancak görevini layıkıyla yerine getirecek yetkililerin seslerini duymadığını ifade etti. Erol, "Adalet Bakanlığı’nın kesin talimatıyla hakkımda bir soruşturma evrakı gönderildi. Mevcut düzende hukuki yasanın ne olduğunun bir önemi yokmuş. Bir Adalet Bakanlığı’nın ne söylediğinin önemi varmış. Bu hukuk sistemimize yapılan en büyük zulümdür. Hukukun ne denli kişiye özgü olduğu ve iktidarların güdümünde olduğu açıkça görülüyor" dedi.

'Hukukta Yeri Yok'

Erol, "İki ay önce mazbatamızı aldıktan sonra belediyeye geldiğimizde bir siyasi partinin genel başkanının fotoğrafını indirme mevzusunu belli bir maksada dönük kullanıyorlar. Adalet Bakanlığı, bizim devlet düşmanlığı yaptığımıza dair açıklama ve yorumlar yaptı. Hangi kanunda belediye başkanının odasında bir siyasi partinin genel başkanının fotoğrafının bulunması zorunlu kılınıyor? Cumhurbaşkanının fotoğrafının belediye başkanının odasında bulunmasına ilişkin bir düzenleme var mı? Yoksa, yaptığınız açıklamayı nereye sığdıracağız?" şeklinde konuştu.

'Tatvan Belediyesi’ne Nasıl Kayyım Atarım Çalışmasıdır'

Erol, "Bu, Tatvan Belediyesi'ne nasıl kayyım atarım çalışmasıdır" diyerek halkın bunu bilmesini istedi. "Kayyımın demokratik sistemde yeri olmadığını söylememe gerek yok. Hukuka bağlıyız. Kanunların bize verdiği yetki çerçevesinde görevimizi yapacağız. Tüm uğraşlarınıza rağmen bunu başaramayacaksınız. Tatvan halkı en yakın rakibine 18 bin oy farkla belediyeyi kazandı ve bizi belediye başkanı olarak kabul etti" dedi.

 'Yolsuzlukları Kanıtlı Bir Şekilde Sunacağız'

Geçmişe dönük teftişlerin devam ettiğini belirten Erol, "İnanılmaz yolsuzluklarla karşılaşıyoruz ve bunları kanıtlı bir şekilde ilgili makamlara sunacağız. Kanunda yeri olmayan suçları suç sayarak üzerimize gelmeye çalışıyorlar. Kimseye ve Cumhurbaşkanına kasten hakaret etmediğimizi herkes biliyor. Kanunda yeri olmayan bir zorunluluğu kimse bize dayatamaz" dedi.

Hakkari'deki Kayyım Atamasına Karşı Mitinge Katılmak Üzere Yola Çıktılar Hakkari'deki Kayyım Atamasına Karşı Mitinge Katılmak Üzere Yola Çıktılar

Erol, seçim sürecinde halklarına hiçbir siyasi parti üyesi gibi davranmayacaklarını, adil bir düzen oluşturacaklarını belirttiklerini ve belediyeye geldiklerinde rakiplerinin siyasi partinin başkanının portresinin asılı olduğunu gördüklerini ifade etti. "Demokratik hukuk devleti olma iddiamız anayasa gereğidir ve anayasa da bunu açıkça belirtmektedir. Herkesi anayasaya uygun bir şekilde duyarlı olmaya davet ediyoruz" dedi.

Editör: İdris YILMAZ