Seçimlerden sonra iç sorunları ile başbaşa kalan AKP’de tartışmalar alevlenirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski metin yazarı Aydın Ünal’dan Erdoğan’a bir çağrı geldi. Ünal, Erdoğan'ın Başdanışmanı Mehmet Uçum’un sözlerine dikkat çekerek, "Külliye’den sallanan parmağı kır" dedi. Ünal, ayrıca AKP'li vekil Şebnem Bursalı’nın ıstakoz paylaşımına da dikkat çekti.

AJANS65 TV - Yerel seçimlerde aldığı ağır yenilgi sonrasında içe yönelen AKP’de tartışmalar bitip tükenmek bilmiyor. Erdoğan’a yönelik çağrılar da gelirken, bir çağrı da Tayyip Erdoğan’ın eski metin yazarı Aydın Ünal’dan geldi. Ünal, Yeni Şafak Gazetesi'ndeki yazısında AKP’nin son seçimde yaşadığı yenilgiyi ele aldı. Ünal, bu seçimin kaybedilmesinin analizini yaparken Van’da mazbatanın kazanan DEM Partili adaya değil de kaybeden AKP'li başkan adayına verilmek istenmesi sonucu çıkan protestolardan sonra tehditkar ifadeler kullanan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum’a ve Monako’dan ıstakozlu paylaşım yapan AKP’li Milletvekili Şebnem Bursalı'ya dikkat çekti.

Erdoğan’ın ‘Külliye’den sallanan parmakları kırması gerektiğini’ söyleyen Ünal, yazısında şu ifadelere yer verdi:

"Erdoğan, acımasız davranır, çeteleşmeleri, gruplaşmaları dağıtır, lejyonerlerden, asalaklardan mahalleyi temizler, samimiyeti, tevazuu yeniden egemen kılarsa, özgürlükçü ve kucaklayıcı dili yeniden inşa ederse, örneğin Külliye’den kibirle sallanan parmakları kırarsa, örneğin Monako’dan ıstakoz fotosu paylaşan sızıntılarla hesaplaşırsa, mahalle yanarken saçını tarayanları kapının önüne koyarsa, dindarları yeniden kazanabilecektir."

NE OLMUŞTU?

Van'da seçimlerden yüzde 55 oyla birinci çıkan DEM Parti'nin adayı yerine ikinci olan AKP'li adaya mazbata verilmesiyle başlayan ve mazbatanın DEM Partili Abdullah Zeydan'a verilmesiyle sonuçlanan süreç AKP'nin içinde krize neden olmuştu.

Özel'den Kobanê Davası Tepkisi: Siyasi Kararların Verildiğine Hep Birlikte Şahitlik Ettik Özel'den Kobanê Davası Tepkisi: Siyasi Kararların Verildiğine Hep Birlikte Şahitlik Ettik

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum, bu konudaki paylaşımında tehditkâr ifadeler kullanmıştı:

“Bu seçim sonuçlarını Türkiye’yi batının egemen güçlerine teslim edilme koşullarını oluşturduğu şeklinde okuyanlara Milli Devlet iradesi haddini bildirir. Van süreci tamamen hukuki bir süreç olarak yaşandı. Ama bu hukuki süreci daha tamamlanmadan “ayaklanma” çağrılarıyla istismar eden terör örgütünü ve legal görünümlü uzantılarını meşrulaştırmaya çalışanların Devlet de Toplum da farkında. Muhalefetin tüm aktörlerinin ve daha çarpıcısı iktidar içinde yer aldığı kabul edilen ve neo liberal zehirle zihin dünyalarını batıcılığa teslim etmişlerin Van olayında aldıkları tutumların kaydedildiğini de herkes fark eder.”

Uçum’un bu ifadelerine AKP’li birçok isim tepki göstermişti ancak en dikkat çekeni AKP MKYK üyesi Aziz Babuşcu’dan gelmişti. Uçum’un ‘millete parmak sallaması’na tepki gösteren Babuşcu, şunları söylemişti: “Devlet farkında! Devlet okudu! Not edildi! Kaydedildi! Devlet haddini bildirir! Bu anlayış bize uymaz, bizi temsil edemez. Milletin Evi’nden millete parmak sallayamazsınız! Sizin üslubunuz ile söyleyeyim, haddinizi aşıyorsunuz.”

AKP’Lİ VEKİLİN ISTAKOZ KEYFİNE PARTİSİNDEN BİLE TEPKİ VAR

AKP İzmir Milletvekili Şebnem Bursalı, Monaco'da Istakoz yediği anları sosyal medya hesabından paylaşmış, sonrasında da fırtına kopmuştu. Bursalı'ya başta AKP olmak üzere her kesimden tepki gelmişti. Fiyat listesinde ıstakozun 250 gramının 60 euro olduğu görülmüştü.(HABER MERKEZİ)