Van’da seçim ve 8 Mart Kadınlar Günü çalışmalarını birleştiren Dem Parti İpekyolu Belediyesi Eşbaşkan adayı Canan Uzunay, 8 martı kadınlar tarfından büyük bedellerle kazanıldığını hatırlatarak, Yıllarca kadınların dışlandığı bu alanda artık kadınlar eşit temsiliyet hakkını elde etmiş bulunmaktalar” şeklinde konuştu.Kadinlar Günü Çalişmasi (9)

AJANS65 TV - 31 Mart seçimlerine yönelik hazırlıklarını büyük bir hızla sürdüren Dem Parti İpekyolu Belediyesi Eşbaşkan adayı Canan Uzunay, yaklaşmakta olan 8 Mart Emekçi kadınlar günü ile seçim çalışmalarını bilerleştirerek, yapılamı planlanan 8 mart kadınlar günü kutlamasına kadınları davvet etti. Kentin birçok noktasının yanısıra, semt pazarını da gezen Uzunay, 8 martın kadınlar açısından neden önemli olduğunu anlattı.

Bu güne kadar elde edilen kadın kazanımlarının büyük bedellerle elde edildiğini hatırlatan Uzunay, “Şimdi de kadınların yerel yönetimlerde eşit temsiliyeti için mücadele ediyoruz. Evet, belediyeleri kazanmak bizler için büyük bir öneme sahiptir. Ancak asıl önemli olan, belediyelerde eşit temsiliyetin sağlanması ve kadınların söz sahibi olmasıdır” şeklinde konuştu.

'KADIN MÜDÜRLÜĞÜNE BİR ERKEK ATADILAR'

Kadinlar Günü Çalişmasi (3)Atanan kayyımların ilk iş olarak kadın kazanımlarını ortadan kaldırmak için çabaladığını belirten Uzunay, “Bunu yaparken, adeta dalga geçer gibi yaptılar. Biz, kadınların belediyecilik hizmetine en iyi şekilde ulaşması ve yararlanabilmeleri için oluşturduğumuz kadın müdürlüklerinin içini boşaltarak, kadın müdürler yerine erkekleri atadılar. Bu bir pervasızlığın da ötesinde, adeta kadınlardan intikam alırcasına kadınlara erkek müdür atanmasının, onların nasıl bir mantık sahibi olduklarının da göstergesidir” ifadelerini kullandı.

Van’dan Hükümet ve TBMM’ye Çağrı: Jenosit Olarak Tanı Van’dan Hükümet ve TBMM’ye Çağrı: Jenosit Olarak Tanı

'BELEDİYE İMKANLARINDAN KADINLAR DA EN İYİ ŞEKİLDE YARARLANACAK'

Belediyeleri kazanmaları durumunda kadınların belediyelere giderek sorunlarını rahat bir şekilde dile getirebilecekleri ve belediyecilik hizmetlerinden en iyi şekilde yararlanabilmeleri için tüm imkanları seferber edeceklerini söyleyen Uzunay, “Eşit temsiliyette bunun için ısrar ediyoruz. Çünkü toplumun en az yarısını kadınlar oluşturuyor. Bu anlamda kadınların karşı karşıya bulundukları sorunlar bulunuyor. Tüm bunlardan dolayı biz eşbaşkanlık sistemini ve eşit temsiliyeti bunun getirdik ve bundan dolayı bunu esas alıyoruz” dedi.

'KADINLAR İSTEDİKLERİ ZAMAN BANA ULAŞABİLECEK'

Kendi başkanlığı döneminde kadınların kendisini istedikleri zaman arayabileceklerini, sorunlarını veya taleplerini istedikleri zaman kendisine aktarabileceğini söyleyen Uzunay, “Biz kadınlar için orada olacağız” açıklamasını yaptı.(HABER MERKEZİ)