Van’da tarihi bir zafere imza atarak 14 belediyenin 14'ünü de kazanan DEM Parti, binlerce kişinin katılımı ile zaferini kutladı. Kutlamada birer konuşma yapan Dem Parti Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Neslihan Şedal, zaferi Bekir Kaya'ya atfettiklerini söyledi. Sonrasında konuşan Eşbaşkan Abdullah Zeydan ise, elde edilen başarıdan dolayı tüm Van hlkanı ve emeği geçenleri kutlayarak, "İktidara çağrımızdır barışın önünü açın" dedi.

AJANS65 TV - Dün gerçekleştirilen yerel seçimde Van’da tarihi bir başarıya imza atarak 14 belediyenin 14’nü de kazanarak Van’da bir ilki gerçekleştiren Dem Parti, kutlama şöleni düzenledi. Gerçekleştirilen kutlama şölenine binlerce kişi katıldı.

Van'da 2016 ile 2019 tarihleri arasında Halkların Demokratik Partisi (HDP), iki dönem üst üste kayyım atanmasına rağmen 31 Mart Yerel Seçimlerinde DEM Parti Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere 14 belediye kazandı.

MİYAZAKİ BULVARI DOLUP TAŞTI

Dem Parti öncülüğünde Kültür Sarayı civarında bulunan Miyazaki Bulvarı’nda gerçerleştirilen kutlamaya binlerce kişi katıldı. Düzenlenen şölene DEM Parti Van İl Örgütü, seçilmiş tüm belediye eşbaşkanları yer aldı. Büyük bir coşkuyla alana binlerce insan akın etti. DEM Parti payraklarıyla süslenen alana gelen binlerce yurttaş "Jin jiyan azadi", "Dem Dema ye" sloganları attı. Musa Anter parkı doldu taştı. Yurttaşlar çevre binalardan balkon ve camlara çıkarak destek oldu. 14 belediyenin eşbaşkanları sahneye çıkarak halkı selamladı.

KURT: ZAFER SOKAKTA KAZANILIR

Gülşen Kurt, 14 belediyenin 14’ü de alarak tarih yazdıklarını söyleyerek, "Aylardır bu sokaklarda mahallerede çalıştık ve halkımızla belediyeleri kayyum gaspından kurtardık. Zafer sokakta kazanılır. Büyük zaferimizi Bekir Kaya, Gültan Kışanak'a tüm tutsaklarımıza adıyoruz. Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve binlerce tutsağa bu zaferi atfediyoruz" dedi. Kürt sorununun demokratik yollarla çözülene kadar mücadelenin süreceğini söyleyen Kurt, "Halkımıza hizmet etmek için geliyoruz. Belediyelerin tüm kapıları size açıktır" dedi.

Adana'da Fırtına ve Sağanak Etkili Oldu: Çatı ve Reklam Panoları Uçtu, Kule Vinç Devrildi Adana'da Fırtına ve Sağanak Etkili Oldu: Çatı ve Reklam Panoları Uçtu, Kule Vinç Devrildi

OKAY: BU ZAFER ANNENİZİN AK SÜTÜ GİBİ HELALDİR

Demokratik Bölgeler Partisi Eşbaşkanı Harun Okay ise, "Direne direne bu günlere geldik. Direne direne zindandaki tüm yoldaşlarımızı alıncaya kadar durmayacağız. Bu zafer annenizin ak sütü gibi helaldir. Sandıktan çıkan sonuç bu halkın ne kadar barış adalet ve demokrasi istediğini kanıtladı" şeklinde konuştu.

ŞEDAL: ZAFERİ BEKİR KAYA'YA ADIYORUM

Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Neslihan Şedal ise, "Bu başarı kadınların annelerin gençlerindir. Başta söylemiştik, 14'te 14 yapacağız dedik. Siz ne yaptınız tarih yazdınız. Bu müjdeyi Bekir Kaya'nın doğum gününde bu müjdeyi ona hediye ediyoruz. Rojbin Çetin'e Gültan Kışanak'a hediye ediyoruz. Bizler bu günden sonra kentimizi kayyumlardan temizleyeceğiz" şeklinde konuştu.

ZEYDAN: BARIŞIN ÖNÜNÜ AÇIN

Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Abdullah Zeydan, tüm Van halkına teşekkür etti. Zeydan şöyle konuştu: "Başkale'ye Gürpınar, Çatak'A, Bahçesaray'a, Gevaş, Erciş'e Çaldıran, Muradiye ye Özalp Saray'a Edremit, Tuşba'ya İpekyolu'ana Van selam gönderiyoruz. 14 14 yapacağız dedik. Tarih yazdınız tarih. iki dönemdir iradenizi gasp eden AKP li kayyumlarına akbabalar gibi çöken kayyumlara ders verdiniz. Bu sonuçlar bu meydan asla bir daha AKP'li kayyumlara fırsat vermeyecektir. Bekir Kaya"nın onurunu korudunuz. Sizler Selahattin Demirtaş'ın onurunu korudunuz. 125 gündür açlık grevinde olan siyasi tutsakların onurunu korudunuz. Toplumsal barışın önünü açacığz dedik. Türkiye'nin dört bir yanında çıkan irade barışın yolunu gösteriyor. İktidara çağrımızdır; toplumsal barışın önünü açın. Allah bin kere sizden razı olsun. Bu seçimin kaybedeni olmayacak dedik. Van'dan demokratik hakkını kullanan herkesin biriken sorunlarını el birliğiyle çözeceğiz. İmardan ulaşıma kadar derin yoksulluğa kadar tüm sorunları el birliğiyle çözeceğiz. Kimse yatağa aç girmeyecek. Gençlerimize iş imkanı sunacağız. Bu başarı yoldaşlarımızın başarısıdır. İradenizi canımız uğruna koruyacağız" ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmalardan sonra seçilen tüm belediye eşbaşkanlarısahneye çağrılarak halk selamlandı. Ardından Sahne alan sanatçı Kadir Çat, hareketli parçaları ile halkı coşturdu. (HABER MERKEZİ)