Van - Emek ve Demokrasi Platformu, KESK binasının bulunduğu Aydın Perihan İş Merkezi önünde bir araya geldi. Toplanan grup, çevik kuvvet ekibi tarafından ablukaya alındı. Polisin ablukasına rağmen sık sık "Hakkari bizimdir, onurumuzdur", "Kölelik ölsün, özgürlük yaşasın", "Kayyumlar gidecek, halk gelecek", "Gasp, zulüm, işkence, işte AKP", "Direniş yaşamdır", "Kayyumlar hukuksuz, AKP haksız", "Kürt halkı uyuma, iradene sahip çık" sloganları ve alkışlarla tepki gösterildi. Açıklama sırasında meşaleler yakıldı.

PLATFORMUN AÇIKLAMASI

Platform adına açıklamayı yapan Van Eğitim Sen Şube Başkanı Murat Atabay, kimsenin ülkedeki asgari demokrasi işleyişini yok etmeye, halkın demokratik iradesine ipotek koymaya hakkı olmadığını vurguladı. Atabay, “Evrensel hukuk normlarına ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatlarına aykırı olan bu uygulamaların halkın büyük çoğunluğunun vicdanında mahkûm edildiği açıktır. Van’daki emek ve demokrasi güçleri olarak, Hakkari halkının iradesini, hak ve özgürlüklerini savunmaya ve dayanışma içinde olmaya devam edeceğiz” dedi.

İşçi Çocuk Asansörde Hayatını Kaybetti İşçi Çocuk Asansörde Hayatını Kaybetti

 POLİSİN MÜDAHALESİ VE GÖZALTILAR

Açıklama alkış ve sloganlarla sona ererken, gençler ara sokaklarda "Kürdistan faşizme mezar olacak" sloganlarıyla yürüdü. Polisin gençlere yönelik saldırısında DEM Parti Gençlik Meclisi üyeleri Gülcan Bal, Lorin Aryet Turgut, Bahoz Gezer, 14 yaşındaki Ahmet Aslan ve ismi öğrenilemeyen bir yurttaş gözaltına alındı.

 BASIN AÇIKLAMASI METNİ

Murat Atabay'ın okuduğu basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:
"31 Mart yerel seçimleri sonrasında bazı kentlerde yenilenen seçimlerde de istediği sonucu alamayan AKP-MHP iktidarı, gece yarısı komplovari bir yöntemle Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış'ı gözaltına aldı ve belediyeyi abluka altına alarak bu sabah kayyum atayarak halkın iradesini gasp etmeye girişti.

Her seferinde halk iradesine yenilmekten kurtulamayan siyasi iktidar, halkın demokratik iradesini klasik hukuk oyunlarıyla gasp edemeyince yine siyasi bir darbe aracı olan kayyuma başvurdu. Hakkari'ye kayyum atanması, sadece Hakkari halkının değil; bütün Türkiye halkının demokratik iradesinin gasp edilmesi girişimidir. Seçimlerden sonra "normalleşme" söylemleri ve yeni anayasa tartışmalarının 22 yıllık AKP politikalarının terk edileceği gibi bir hava oluştursa da, konu halk iradesi ve Kürtler olunca aynı demokrasi düşmanı, hukuk tanımaz rejim kendini gösteriyor.

Bizler demokrasi güçleri olarak, belediyeleri halkın kendi kendini yönettiği demokrasi okulları olarak kabul ediyoruz. Siyasi iktidarın, demokrasi dışı uygulamalarla hukuk tanımadığını ilan etmesi kabul edilemez ve demokrasi açısından ayıplı bir durumdur. Kayyumlar, belediyeleri halktan koparma ve yerelleri tekçi rejimin birer taşra birimine dönüştürme adımıdır. Ülkemizi demokrasi dışı karanlığa mahkum etmeyi amaçlayan bu adımı kabul etmiyoruz.

Hakkari halkının iradesine yönelik bu kayyum adımını tüm Türkiye kentlerine yönelik anti demokratik ve hukuksuz bir darbe girişimi olarak değerlendiriyoruz. Hakkari'de ve tüm kentlerde demokrasi, barış ve adalet daim oluncaya kadar mücadelemize devam edeceğiz. Siyasi iktidarı, halkın demokratik iradesine saygı duymaya çağırıyoruz."

Van Emek ve Demokrasi Platformu 

İMZACI KURUMLAR

1. ÖHD Van Şubesi
2. Van Hakkari Tabip Odası
3. İHD Van Şubesi
4. Van Barosu
5. KESK Van Şubeler Platformu
6. Eğitim Sen Van Şubesi
7. SES Van Şubesi
8. Tüm Bel Sen Van Şubesi
9. Tarım Orkam Sen Van Şubesi
10. Yapı Yol Sen Van Şubesi
11. Haber Sen Van Şubesi
12. BES Van Şubesi
13. BTS Van İl Temsilciliği
14. DİVES Van İl Temsilciliği
15. MEYADER
16. Star Kadın Derneği
17. TJA
18. Genel İş Van Şubesi
19. TUHAY DER
20. ARSİSA
21. Aryen Huner
22. ŞANOWAN
23. TİHV Van Temsilciliği
24. Van Şoförler ve Otomobilciler Odası
25. ÇEVDER
26. TMMOB Van İKK
27. İnşaat Mühendisleri Odası Van Şubesi
28. Mimarlar Odası Van Şubesi
29. Ziraat Mühendisleri Odası Van Şubesi
30. Makine Mühendisleri Odası Van İl Temsilciliği
31. Maden Mühendisleri Odası Van İl Temsilciliği
32. Çevre Mühendisleri Odası Van İl Temsilciliği
33. Şehir Plancıları Odası Van İl Temsilciliği
34. Gıda Mühendisleri Odası Van İl Temsilciliği
35. İç Mimarlar Odası Van İl Temsilciliği
36. Van Diş Hekimleri Odası
37. Serhat Göç Der
38. Medya Hukuk Derneği
39. Dicle Fırat Gazeteciler Derneği
40. DİSK Emekli Sen Van Şubesi
41. BASK Der

Editör: İdris YILMAZ