Van Sanat Sokağı'nda gerçekleştirilen protestoya, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Örgütleri ve çeşitli sivil toplum kurumlarının temsilcileri katıldı. Açıklamayı okuyan TMMOB İKK Başkanı Sözcüsü Engin Işık, alınan kararın hukuksuzluğuna dikkat çekti. Yapılan açıklama sırasında eyleme katılan yurttaşlar sık sık "Selahattin Demirtaş onurumuzdur" ve "Tutsak Kürt siyasetçileri onurumuzdur" şeklinde sloganlar attı.

Özgür Özel'in 'MHP'ye İttifak Çağrısı'na AK Parti'den Yanıt Özgür Özel'in 'MHP'ye İttifak Çağrısı'na AK Parti'den Yanıt

 "HUKUKSUZ YARGILAMA"
Engin Işık açıklamasında, "HDP’li siyasetçiler hakkında yürütülen Kumpas dosyasında, siyasi iktidarın talimatları doğrultusunda 16.05.2024 tarihinde yüzlerce yıl hapis cezaları verilerek, Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, Ali Ürküt, Alp Altınörs, Aynur Aşan, Dilek Yağlı, Bülent Barmaksız, Günay Kubilay, İsmail Şengül, Nazmi Gür ve Pervin Oduncu'nun tutukluluk halinin devamına karar verilmiştir" dedi. Işık, evrensel hukuk kurallarının yok sayıldığını ve davanın hukuksuz bir ortamda gerçekleştiğini belirtti.

 "GÖSTERİMELİK YARGILAMA"
"Ayrıca AKP ve MHP temsilcileri tarafından karar baştan itibaren kamuoyuna duyurulmuş, bütün dava süreci boyunca yargının değil siyasetin takvimi işletilmiş, kumpas dosyasının figüranı olan tanıklar, avukatlardan ve siyasetçilerden kaçırılmış, zarara uğramayan kamu kurumları dahi müşteki sıfatıyla dosyaya dahil edilmiştir" dedi.

"SİYASİ SOYKIRIM POLİTİKASI"
Işık, "HDP’ye karşı büyük Türkiye davası algısı oluşturulmuş, 5 bin küsur sayfalık iddianameye karşı 3,5 aylık bir savunma süresi verilerek ve kesintisiz bir yargılama yapılarak savunma hakkı ve adil yargılanma hakkı ihlal edilmiştir. HDP’li siyasetçiler hakkında verilen karar, meşru bir yargılamanın sonucu değil, siyasi iktidarın Kürt halkı üzerinde siyasi soykırım politikasının yansımasıdır" diye ekledi.

 "İNKAR VE İMHA POLİTİKASI"
Engin Işık, Kürt halkının yıllardır inkar edilen kimliğine karşı yasal statü taleplerinin kriminalize edildiğini ve siyasi iktidarın halkın meşru taleplerini yargı eli ile almak istediğini belirtti. "Bugün verilen yüzlerce yıllık hapis cezaları hukuki ve vicdani değil, siyasi bir karardır. Cumhuriyet tarihinin 100 yıllık geçmişinde Kürt halkına karşı işlenen suçlara bugün Kobane kumpas dosyası ile yeni bir sayfa eklenmiştir" dedi.

 "DİRENİŞ DEVAM EDECEK"
Işık, asimilasyon politikalarına karşı direnen Kürt halkının siyasi ve toplumsal statü taleplerine siyaseten çözümsüz kalan iktidarın, inkâr ve imha politikasını sürdürme çabasında olduğunu belirtti. "Kürt halkının meşru ve haklı mücadelesinin yüzlerce yıllık hapis cezaları ve tutsaklık ile sindirilemeyecek kadar köklü ve örgütlüdür. Siyasi iktidarın Kürt halkına karşı işlediği suçlara karşı asla sessiz kalmayacak ve mücadelemize her zamankinden daha güçlü bir şekilde devam edeceğiz" diye konuştu.

Whatsapp Image 2024 05 17 At 18.18.03Whatsapp Image 2024 05 17 At 18.18.03 (1)Whatsapp Image 2024 05 17 At 18.18.03 (2)Whatsapp Image 2024 05 17 At 18.18.04

Editör: İdris YILMAZ