DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan, partisinin MYK toplantısının ardından Kobanê Davası'nda verilen kararlara dair açıklama yapıyor.

AJANS65 TV - Hakların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Sözcüsü Ayşegül Doğan, partisinin MYK toplantısının ardından Kobanê Davası'nda verilen kararlara dair açıklama yapıyor.

Doğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Kobane davası aslında bugün bizatihi Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yumuşama olarak ortaya konulan, bugün ortaya çıkan otoriter rejimin, ilk temellerinin atıldığı zamana denk geliyor. Bugün içinden geçtiğimiz bu koşullar, hepimizi etkileyen, hepimizin özgürlük, adalet, barış talebini yükselttiği bugünlerde aslında Kobane davası araçsallaştırarak bugüne vardığımızı söylemek isteriz.

Bu bir kumpas davası ya da bu bir rövanş davası, intikam davası dediğimizde, bile isteye iktidarın çıkarlarına hizmet ediyor bu dava dediğimizde kamuoyunda dünkü kadar karşılık bulsaydı belki bugün biz 400 yılı aşan bir cezalandırmadan bahsetmiyor olacaktık.

Yumuşama siyaseti dönemimin emareleri buysa normalleşmeyi düşünemiyoruz. DEM Parti için Kobane davasında verilen mahkumiyet kararlarının hukuken hiçbir karşılığı yok.

Yeni Müfredata Karşı 'Ortak Mücadele' Kararı Yeni Müfredata Karşı 'Ortak Mücadele' Kararı

Bugün ortaya çıkan tabloda, ‘O insanları bu siyasetçiler öldürdü, onlar katil’ denildi. Ama bakın mahkeme buralardan beraat veriyor. Bu talimatlı, özel yetkili mahkemeler dahi şu haliyle bu bağlantıyı kuramıyor, bunu delil olarak kullanamıyor.

Yıllarca devletin bütün imkanları bir siyasi partinin çıkarları için kullanıldı.

Henüz mahkeme heyeti daha A harfindeyken bir twit attı ve dedi ki 'Hesabı sorulur demiştik, sorduk' aynı algıyla devam ederek. Demek ki neymiş. Kobane davası hakikaten bir kumpasmış.

Kobane davasının kararlarının Türkiye'de bir arada yaşam umuduna dönük bir kumpas olduğunu söylüyoruz.

Hesap sorocak birileri varsa o da bizleriz. Milyonlarca insan oy kullandı bu siyasetçiler için Selahattin Demirtaş yalnızca Selahattin Demirtaş değil, Figen Yüksekdağ yalnızca Figen Yüksekdağ değil. Milyonların iradesi. Siz milyonların iradesini böyle talimatlarla siyasi partilerin genel merkezlerinde onların talepleriyle kararlar veremezsiniz.(HABER MERKEZİ)

Editör: Muhittin Botan