Diyarbakır'ın Çınar ile Mardin'in Mazıdağı ilçesi arasında dün gece saatlerinde çıkan yangında 12 kişi hayatını kaybetti, birçok hayvan öldü. Yangın bölgesinde incelemelerde bulunan Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu, hazırladığı raporunu kamuoyuyla paylaştı.

Tur  Otobüsü Park Halindeki Araçlara Çarptı :  1 çocuk öldü, 33 yaralı Tur Otobüsü Park Halindeki Araçlara Çarptı : 1 çocuk öldü, 33 yaralı

Mezopotamya Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, raporda hem canlıların hem de ekolojinin büyük ölçüde zarar gördüğü belirtildi. "Diyarbakır ili Xana Axpar ilçesi Köksalan Kırsal Mahallesi’nde fırtına ve rüzgarın şiddetiyle Yazçiçeği, Bağrık ve Ağaçsever mahallelerini etkileyen yangın, Mardin ili Şemrex ilçesi Yücebağ, Şenyuva ve Yetkinler mahallelerindeki ormanlık ve yerleşim alanlarını önemli ölçüde etkiledi," ifadelerine yer verildi.

Yerinde yapılan incelemelerde, 55 bin dekar alanın etkilendiği, bunun 20 bin dekardan fazlasının ekili tarım alanı olduğu, 13 insanın yaşamını yitirdiği, 5'i ağır olmak üzere çok sayıda yaralının bulunduğu, 504 hayvanın can verdiği, 214'ünün kesime yönlendirildiği, 100’ün üzerinde tedavisi devam eden hayvanın bulunduğu tespit edildi.

Raporda, yangının elektrik tellerinin çarpışması neticesinde oluşan kıvılcımın ekili alanlara yansıması ile oluşmuş olabileceği belirtilerek, köy sakinlerinin elektrik direklerinin bakım ve onarımının yapılmadığını belirttiği ifade edildi. Havadan müdahaleye geç kalındığından yangının etkilerinin ağırlaştığı vurgulandı.

Acil Talepler:

  1. Yangından etkilenen bölgenin Afet Bölgesi ilan edilmesi.
  2. Yetkililerin etkin bir soruşturma yürüterek, sorumluların tespiti ve cezalandırılması.
  3. Yangından etkilenen yurttaşlara ilişkin hasar tespiti ile zararların karşılanmasına yönelik çalışmaların yapılması.
Editör: İdris YILMAZ