Bakırhan: MHP bir gün AKP'nin de Sonunu Getirecek Bakırhan: MHP bir gün AKP'nin de Sonunu Getirecek

Sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler, "laik ve demokratik yaşama topyekun bir meydan okuma" olarak nitelendirdikleri yeni müfredata karşı "ortak mücadele" kararı aldıklarını açıkladı.  

AJANS65 TV - Eğitim ve sivil toplum örgütleri ile çok sayıda siyasi parti, Eğitim Bakanlığı'nın onayladığı "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli"ne karşı ortak mücadele kararı aldı. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası'nın (Eğitim Sen) Ankara'da bulunan genel merkezinde açıklama yapıldı.  

Eğitim Sen Genel Başkanı Kemal Irmak, müfredatın arka planında tarikat ve cemaatlerin olduğunu söyleyerek, müfredatın geri çekilmesini istedi. Irmak, ülkeye uygun bir müfredat yapılması için kitle örgütleri ve siyasi partilerle mücadele programı oluşturacaklarını duyurdu.

‘İÇERİK 100 YIL ÖNCESİNİN GERİSİNDE’

Müfredatın yapılmasında Eğitim Bakanlığının kimlerle, hangi kurumlarla çalıştay yaptığının açıklanmadığını hatırlatan Irmak, "Tarihi yeni ama içeriği 100 yıl öncesinin dahi gerisinde olan müfredat imzalandı. Bakanlık kamuoyuna açıkladığı müfredatla ilgili bir hafta süre vererek öneri, görüş ve eleştiriye açtığını ifade etmişti. Sürenin az olduğunu ifade edenlere 'Süreyi yüzde 50 arttırıyoruz' diyerek adeta dalga geçer gibi 10 güne çıkardığını açıkladı. Hazırlık süresinin 10 yıl olduğu müfredata 10 gün içinde görüş ve öneri istiyordu. Bu kadar çok öneri ve görüşü bu kadar kısa sürede nasıl değerlendirdikleri bu görüş ve önerilerin neler olduğuna dair bütün sorularda havada kaldı. Her şeyin ne kadar kurgu olduğunu, yaptıkları bu tür faaliyetlerinde ne kadar ciddiyetsiz ve formalite olduğunu, bir orta oyunu oynadıklarını bu süreçte net bir şekilde gördük" ifadelerini kullandı.  

'DERHAL GERİ ÇEKİN' ÇAĞRISI

Müfredatı bir meydan okuma olarak yorumlayan Irmak, "Ayrıştırma, kutuplaştırma, yok sayma, gerileştirme gibi yaklaşımlar ön plana çıkarılmış ve bu müfredatla, yukarıda sıralanan sebepler üzerinden laik demokratik yaşama topyekûn bir meydan okuma hedeflenmiştir. Biz aşağıda imzası olanlar bakanı ve iktidarı uyarıyor ve bu müfredatı derhal 'Geri çekin' çağrısında bulunuyoruz" diye konuştu.

Ortak mücadele kararı alan ve müfredatın geri çekilmesinde ismi bulunan örgütler şöyle: DEM Parti, CHP, Sol Parti, EMEP, SYKP, KESK, Eğitim Sen, Eğit-Der, Laiklik Meclisi, Halkevleri, Alevi Bektaşi Federasyonu, İHD, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı, Veli-Der, Öv-Der, Öğretmen Sendikası, Alevi Kültür Dernekleri.(MA)

Editör: Muhittin Botan