Dilkaya-Engil Deltası İçin Kurumlar Seferber Oldu Dilkaya-Engil Deltası İçin Kurumlar Seferber Oldu

Yapılan son yerel seçimlerde partisinin aldığı oy oranıyla ve tutumuyla ilgili eleştirilerin merkezinde yer alan İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, seçimli olağanüstü kurultayda genel başkanlığa aday olmayacağını ilan etti. Böylece yerel seçimlerde emekliye ayrılan ilk genel başkan oldu.

AJANS65 TV – Genel seçimlerde olduğu gibi, yerel seçimler de de alınan sonuçlar bir genel başkanın daha emekliye ayrılmasına neden oldu. 2023 yılında yapılan yapılan genel seçimlerde beklenen başarıyı elde edemediği gerekçesi ile cumhurbaşkanı adayı ve CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğu’lu CHP kurultayında genel başkanlık yarışısın da kaybederek emekliye ayrılmıştı.

En son 31 martta yapılan yerel seçimlerde ise hem takındığı tutum hem de aldığı seçim sonuçları nedeniyle İYİ Parti ve Genel Başkanı Meral Akşener yoğun tartışma ve eleştirilere maruz kaldı. Parti içerisinden yükselen tepkiler sonucunda kurultaya gitme kararı alan İYİ Parti genel başkanı Akşener’de yazımı bir açıklama geldi. Akşener yayınladığı yazılı açıklama ile partisinin 27 Nisan'da gerçekleştirilecek olan seçimli olağanüstü kurultayında aday olmayacağını açıkladı.

‘BEN BU BEDELE RAZIYIM’

Seçim sonuçları kapsamında ödediği bedele razı olduğunu söyleyen Akşener, "Geldiğimiz noktada İYİ Parti olarak ismimiz, bugünü kazanmak uğruna yarınları tehlikeye atan kirli pazarlıklarla anılmıyorsa, ben bu bedele razıyım. Bugün İYİ Parti sarsılmış; ama ne iktidarın ne ana muhalefetin, ne de 2028 hesapları kovalayan bir takım aktörlerin arka bahçesi olmaya direnmişse, ben bu bedele razıyım. Ve hatta İYİ Parti, bugünü feda etme uğruna, bu gidişle yarın Türkiye’nin önüne çıkacak türlü musibetlere karşı her zamanki dik duruşunu gösterebilecek bir tutum almayı başarabildiyse, ben bu bedele razıyım. Çünkü ben, dün olduğu gibi bugün de milletimin, devletimin, memleketimin iyiliği için her türlü bedeli öderim" ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

31 Mart yerel seçiminde Türkiye genelinde yüzde 3,77 oy oranına ulaşan İYİ Parti'den olağanüstü kurultay kararı çıkmıştı. İYİ Parti Kurucular Kurulu üyesi Günay Kodaz ve İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Tolga Akalın genel başkan adayı olduğunu açıklamıştı.(HABER MERKEZİ)