Van’da Dem Parti’nin ikinci olağan kongresine katılan Tem Parti Eş Genel Söçcüsü Ayşegül Doğan, Van’a her geldiğinde ayrı bir duygu ve heyecana kapıldığını belirterek,ş “1990’ların başında evimiz bombalandığında, Van’a gelmiştik. Bir ay Van’da kaldıktan sonra, babam orhan Doğan’ı Cizreye uğurlamıştık” ifadelerini kullandı.

Van’da Dem Parti ikinci olağan kongresini gerçekleştirdi. Çırağan Düğün Salonunda gerçekleştirilen kongreye ilgi büyük oldu.

Araç Sahiplerine Kötü Haber, Özelleştiriliyor! Araç Sahiplerine Kötü Haber, Özelleştiriliyor!

Kongreye Dem Parti Eş Genel Sözcüsü Ayşegül Doğan, HDP önceki dönem Eş Genel başkanı ve Van Milletvekili Pervin Buldan, CHP, asadi Partisi, Ekoloji Derneği, Şoförler ve Otomobilciler Esnafı Odası, HDP, DBP, Barış anneleri İnisiyatifi, TJA, Serhat Göç Der, Star Kadın Derneği, Van SMMMO, ARSİSA ve kentte bulunan diğer başka Sivil Toplum Örgütü temsilcileri katıldı.

Yapılan divam seçimi ve divam seçiminin açılış konuşmasının ardından Dem Parti Van İleş Başkanı Gönül Uzunay sir konuşma yaptı. Uzunay, tecrite ilişkin bir açıklama yaparak, “Tecriti kınıyoruz. 76 gündür açlık grevinde olan arkadaşlarımızı selamlıyor, onları saygı ile anıyoruz. Baış annelerini selamlıyor, onları saygı ile anıyoruz. Özgürlük Yürüyüşçülerini selamlıyor, özgürlük yürüyüşünü selamlıyoruz. Güçlü bir örgütlülük için güçlü bir birliktelik şarttır. Bu gün, güçlü birliktelik için kongremizi gerçekleştiriyoruz. Başından beri çalışan, emek veren tüm arkadaşlarımızı selamlıyor, emeklerinden dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz. Mücadele deryasında bir damla su olanları selamlıyoruz. Partilerimizin isimleri değişse de mücadelemiz aynı mücadeledir. Özgürlüğü ve barışı inşa edinceye kadar mücadelemize devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

PERVİN BULDAN: ‘BARIŞ YÜRÜYÜŞÜ SEYİT RIZALARIN, ŞEYH SAİTLERİN YÜRÜYÜŞÜDÜR’

Uzunay’ın ardından konuşan eski HDP Eş genel Başkanı ve DEM Parti Van milletvekili Pervin Buldan da salonda bulunan kalabalığı selamlayarak konuşmasına başladı. Buldan, oldukça önemli bir süreçten geçildiğini aktararak, “Tüm gözler Dem Parti’de. Açlık grevleri sürerken, Barış Annelerinin Adalet Nöbeti devam ederken, Meşa Azadiyê devam ederken, Van’da kongre gerçekleştirmek büyük bir anlam taşımaktadır. Bedenlerini açlık grevine yatıranları selamlıyorum. Bu gün milletvekillerimizin, partililerimizin gerçekleştirdiği Meşa Azadiyeê yürüyüşü Seyit Rızaların yürüyüşüdür. Şeyh Saitlerin yürüyüşüdür. Bu yürüyüş, mutlaka başarıya ulaşacaktır. Bu yürüyüşün amacı, mutlak tecriti kırmaktır. Tecrit insanlık suçudur. İmralı’da yaşanan tecrit yıllardır sürüyor. İnsan haklarından bahsedenler, şapkalarını önlerine koyup tecriti konuşmalı ve karşı durmalılar” ifadelerini kullandı.

Yaşanan çözüm sürecine de değinen Buldan, “Çözüm sürecinin devam ettiği 3 yıllık süreçti tek bir kişinin burnu kanamadı, tek bir gözyaşı dökülmedi. Masa devrildikten sonra, süreç bozdolabına konulduktan sonra İmralı’ya yönelik tecrit ve aile görüşünün engellenmesinden sonra tekrardan cenazeler gelmeye, gözyaşları dökülmeye başlandı” ifadelerini kullandı.

‘KÜRT SORUNU ÇÖZÜLMEDEN BARIŞ VE DEMOKRASİDEN SÖZEDİLEMEZ’

Konuşmasının devamında Buldan şu ifadeleri kullandı:

Kürt sorunu çözülmeden barış ve demokrasiden sözedilemez. Kürt sorunun çözümü için, barış ve demokrasi için aktörler rol oynamalı. Seçim yaklaşıyor bu bir fırsattır. Biz de bu fırsatı değerlendireceğiz. Van’da 14’e 14 yapmak için elimizden geleni yapacağız. Herkesin gözü Van’da, ‘kim kazanacak’ diyorlar. Şimdiye kadar kim kazanmışsa bundan sonrada o parti kazanacak. DEM Parti kazanacak, biz kazanacağız, halkımız kazanacak. Her yerde aday çıkartacağız dedik, çıkarttık. Önümüzdeki günlerde, aday çıkartmadığımız yerlerde de aday çıkartacak ve adaylarımızı belirleyeceğiz. Her yerde aday çıkaracağız ve her alanda gücümüzü göstereceğiz.”

AYŞEGÜL DOĞAN: VAN’A HER GELDİĞİMDE AYRI BİR DUYGU VE HEYECANA KAPILIYORUM’

En son konuşan Dem Parti Eşsözcüsü Ayşegül Doğan, Van’a her geldiğinde ayrı bir duygu ve heyecana kapıldığını belirtti. Doğan, 90’ların başında evleri bombalandığında Van’a geldiklerini kaydederek, “Vanlılar bizleri bağırlarına basmışlardı o zamanlar. Biz Van’dan, Feqyê Teyran’ın diyarından Mem û Zîn’in diyarına babamı uğurlamıştık o zamanlar. Bundan dolayı benim açımdan Van’ın daima ayrı bir duygu ve heyecan vardır” dedi.

‘YEREL SEÇİMLER SADECE BİR YEREL SEÇİM DEĞİL’

31 Mart yerel seçimlerine ilişkin de konuşan Doğan,  önümüzdeki yerel seçimlerin sadece bir yerel seçim olmadığını kaydederek, “Bu seçimleri sadece bir yerel seçim olarak ele alamayız. Neden bu seçim önemli? Yıllarıdır bu topraklarda büyük ve onurlu bir mücadele veriliyor. Kayyımlara karşı bir mücadelemiz var. Herkes sandıklara gidip oylarını kullanmalı. ‘Ben oy versem de, vermesem de bir şey olmaz. Bir oyla bir şey olmaz’ demeyin. Bir oyla çok şey değişeceğine emin olun. Van’da gücümüzü daha çok yükseltmek için yerel seçimlerde sandığa gidip oyumuzu kullanalım. Seçimlerde öyle bir ses çıkarmamız gerekiyor ki bir daha kayyımlar bu topraklara gelemesin. Öyle bir oy kullanalım ki, kayyımları hep beraber gönderelim”şeklinde konuştu.

‘ÜÇÜNCÜ YOL SİYASETİ SADECE BU GÜNÜN MESELESİ DEĞİL’

Üçüncü yol siyasetine ilişkin de konuşan Dem Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan, “3’üçüncü yol siyasetinde ısrar eediyoruz. Abdullah Öcalan’ın geliştirdiği üçüncü yol siyaseti eşitlik ve demokrasi zemini sunuyor. üçncü yol siyaseti, ezilenlerin ve kadınların ortak mücadelesidir. Özgürlük, eşitlik, demokrasi ve bir arada yaşamak için üçüncü yolda buluşabiliriz. üçüncü yol siyaseti bugünün meselesi değil, yıllardır mücadelesi verilen bir yaşam modelidir. Bu yüzden kıymetli ve değerlidir. DEM Parti bugün bu toprakların halklarına özeleştiri veriyorsa bu üçüncü yol siyasetinin getirdiği bir ret kabul ölçüsüdür. üçüncü yol Ortadoğu'da ve bu ülkede ortak yaşamanın ortak garantisidir. Üçüncü yol siyaseti Sayın Öcalan’ın bir arada yaşam ve eşit koşullarda yaşamın zeminini sunuyor. Bu yaşamın oluşması için halkımızın sandıklara gidip oylarını kullanmasını istiyoruz.”

Yapılan konuşmaların ardından faaliyet ve diğer raporlar okundu. Ardından yeni yönetim belirlendi.

Buna göre Dem Parti’nin yeni Van İl Eşbaşkanları Veysi Dilekçi ve Gülşen Kurt oldu.

Editör: Muhittin Botan