İşin dikkat çekici boyutu ise Gülistan Doku ve Rojwelat Kızmaz’ın yakın arkadaş olduklarının ortaya çıkmasıdır.

Batmanlı Rojwelat Kızmaz’ın aniden ortadan kaybolduğu basına yansıdı. Üç gün boyunca özellikle de ailenin kendi imkanları ile yaptığı aramalar sonucunda genç kızın cansız bedeni Hasankeyf baraj gölünde bulundu. Rojwelat 9 Şubat’ta evden çıktıktan sonra bir daha da kendisinden haber alınamadı.

ROJWELAT KIZMAZ

Tıpkı Munzur Üniversitesi’nde okuyan Gülistan Doku gibi… O da 4 ocak 2020 tarihinde bulunduğu Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan ayrıldı ve bir daha kendisinden haber alınamadı. Sonrasında telefon sinyallerini tarama çalışmaları Uzunçayır Baraj Gölü ve Dinar Deresi çevresinde yoğunlaştırıldı. Halen de kendisinden bir haber alınabilmiş değil.

GÜLİSTAN DOKU

İşin dikkat çekici boyutu ise Gülistan Doku ve Rojwelat Kızmaz’ın yakın arkadaş olduklarının ortaya çıkmasıdır.

Rojwelat’ın gazeteci olan ağabeyi Mehmet Kızmaz kardeşinin cansız bedenine ulaşıldıktan sonrda isyan edercesine şu açıklamayı yapıyor:

“9 Şubat'ta kaybolduğu yerde il emniyetine bildirimde bulunduk. Dersim’in, Hasankeyf’in, Batman çayının aranmasını istedik. Gülistan’dan sonra sudan bahsediyordu hep. Lakin il emniyet, ilçe, emniyete, ilçe jandarmaya bildirmemiş. Biz Hasankeyf’e gelen araçları kontrol ederek bulduk. Hasankeyf’e geldiğini şoförden biz tespit ettik, emniyete haber verdik. Sonrasında biz aramaya başladık. Buraya tek başına gelmiş. Jandarmanın botu vardı, ‘Kaptan ilçe dışında’ dendi. Bu söylemden 5 dakika sonra biz kıyafetlerini bulduk, tekneyi çalıştırabildiler hemen. Biz kıyafetlerini 16.30’da bulduk, saat 9’a kadar dalgıçlar gelmedi, halbuki Batman yarım saat. Dalgıçlardan önce jandarma ve çeviğin gelmesinin manası ne. Dalgıçlar bir saat girip çıktı, karanlık oldu diyerek. Bugün sabah saat 9’da bir saat girdiler. Nehir olsaydı belki kardeşim pişman olup geri gelirdi. Ancak Hasankeyf’e adım attığınız an 4-5 metreyi buluyor. Neyi söylersem devlete, iktidara bağlanıyor. Gülistan bulunsaydı bilinçaltında su muhabbeti olmazdı belki de. Bu gölet olmasaydı belki de pişman olup gelirdi. Ya da iktidardan birinin çocuğu kardeşi olsaydı yarım saat içinde MOBESE’lerden bulunurdu. Sosyolojik durum, ekonomik durum tüm bu yaşananlarda etkili. Etkili bir arama çalışması yürümedi. Kız kardeşim arkadaşlarına herhangi bir şey de dememiş, herhangi bir not da bırakmamıştı.”

Soru işaretleri oldukça fazla! Bilinmezlikler de bir o kadar fazla! Ağabey Kızmaz’ın da konuşmasından anlaşıldığı üzere Rojwelat, Gülistan’ın aniden ortadan kaybolmasından oldukta etkilenmişe benziyor. Sürekli sudan bahsetmesi, kafalarda soru işaretlerinin oluşmasına neden oluyor. Akla gelen ilk soru da şu oluyor: Acaba Rojwelat, Gülistan’a ilişkin bir şeyler mi biliyordu?

Belli ki aile de Rojwelat’ın psikolojisi hakkında bilgi sahibi. Çünkü ağabey Kızmaz, kardeşi kaybolduktan hemen sonra emniyet güçlerine ısrarla suların bulunduğu yerleri kontrol edilmelerini istiyor. Ağabey Kızmaz’ın yukarıdaki şu ifadeleri oldukça dikkat çekici:

“Gülistan bulunsaydı bilinçaltında su muhabbeti olmazdı belki de. Bu gölet olmasaydı belki de pişman olup gelirdi.”

Anlaşılan Gülistan’ın ortadan kaybolması, Rojwelat’ta ciddi bir travmaya yol açmış! Aile de bunu kendi içinde tutmuş! Belki de Rojwelat’ı korumak amacıyla, belki de zarar görmemesi amacıyla kimi şeyler saklı tutulmuş! Rojwelat, Gülistan’a ilişkin kimi şeyler biliyor muydu, biliyorsa ne düzeyde biliyordu, bunu bilmiyoruz. Ailenin bilip bilmediği konusunda da yansıyan bir şey yok.

Fakat her şey dönüp dolaşıp Gülistan’ın aniden ortadan kaybolmasına geliyor! Sanırım Rojwelat’ın yaşamını yitirmesi, Gülistan Doku’nun akitebinin netleştirilmesini bir kez daha zorunlu hale getirdi.

Gülistan Doku Kimdir?

Gülistan Doku, Tunceli Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü ikinci sınıf öğrencisiydi. 4 Ocak 2020’de kaldığı Kredi Yurtlar Kurumu’ndan ayrıldı ve ertesi gün yurda dönmedi. Gülistan’ın dönmemesi üzerine arkadaşları endişelenip Tunceli İl Emniyet Müdürlüğü’ne başvurdu ve ailesine haber verdi.

Doku ailesi, 6 Ocak 2020’de Emniyet Müdürlüğü’ne Gülistan için kayıp başvurusunda bulundu. Emniyet, Gülistan’ın arkadaşlarıyla görüştü, telefon sinyallerini ve şehirdeki MOBESE kayıtlarını izledi. İncelemeler sonucunda Gülistan’ın Atatürk Mahallesi’ndeki minibüs durağından üniversiteye giden araca bindiği ancak üniversiteye gitmediği gözlemlendi.

İl Emniyet Müdürlüğü ile İl Jandarma Komutanlığı 7 Ocak 2020’de arama çalışması başlattı. Gülistan’ın amcası, Gülistan kaybolmadan bir gün önce eski erkek arkadaşı Zaynal Abakarov ile tartıştığını ve Abakarov’un Doku’ya zor kullandığını söyledi. Bu iddianın doğru olduğu ortaya çıktı.

Telefon sinyallerini tarama çalışmaları Uzunçayır Baraj Gölü ve Dinar Deresi çevresinde yoğunlaştırıldı. Yaklaşık on gün sonra basına yansıyan görüntülerde Gülistan’ın, Abakarov’un çalıştığı kafeye gittiği ve Abakarov ile tartıştığı görüldü.

Aradan 4 yıl geçmesine rağmen Gülistan hakkında herhangi bir bilgi alınamadı.