Van’da seçimlerden sonra ilk belediye meclis toplantısında konuşan Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Abdullah Zeydan, belediyeyi toplumsal akıl ve kentin tüm dinamikleriyle birlikte yöneteceklerini söyledi.

AJANS65 TV - 31 Martta yapılan yerel seçimlerden sonra ilk meclis toplantısını gereçekleştiren Van Büyükşehir Belediyesinde önemli mesajlar verildi. Büyükşehir Belediye Meclisine başkanlık yapan Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Abdullah Zeydan, kentte hakim olan sert siyasi atmosferi yumuşatıcı açıklamalarda bulunurken, ilk meclis toplantısında belediye yönetimi de oluşturuldu.

‘DARBEYE KARŞI 85 MİLYON SES OLDU’

Toplantıda seçim sonrasında yaşananlara da değinen Zeydan, 31 Mart yerel seçimlerde başta Van olmak üzere birçok kentte devlet eliyle hukuki ve siyasal darbelerin yaşatıldığına dikkati çekerek, “Van halkının bu adaletsizliğe ve hukuksuzluğa karşı her yerde demokratik hakkını kullanarak görkemli bir şekilde direnerek bu hukuksuz kararı lağvetti” dedi.

Zeydan, sadece DEM Partiye oy veren yurttaşların değil, adaletten yana, hukuktan yana, halkın iradesinden yana olanlar olduğuna dikkat çekerek, “Bu hukuksuzluğa karşı çıkan çok sayıda yurttaşımız ve siyasi partiler oldu” ifadelerini kullandı.

Zeydan konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Türkiye genelinde barıştan yana adaletten yana hukuktan yana halkın iradesine karşı gerçekleştirilen bu darbeye karşı demokrasi yanlıları adalet yanlıları hemen hemen bütün siyasi partiler demokratik kitle örgütleri adaletten ve vicdandan rolünü ortaya koyarak Van halkıyla büyük bir dayanışma gösterdiler. Çünkü biz çok iyi biliyoruz ki; bu sadece Van halkına karşı yapılan bir saygısızlık değildi bütün Türkiye halklarına karşı, adalete karşı, demokrasiye karşı gerçekleştirilen bir girişimdi ve bu darbenin karşısında 85 milyon yurttaşımız ses oldu.”

Norveç, İrlanda ve İspanya'dan Filistin devletini tanıyacak Norveç, İrlanda ve İspanya'dan Filistin devletini tanıyacak

BELEDİYENİN BORCU DUDAK UÇUKLATTI

Konuşmasına, kayyımlar ve AKP yönetimine yönelik eleştirilerle devam eden Zeydan, “Kayyımlar ve AKP’li yönetimler, Van’ın genelinde büyük tahribatlara yol açtı” dedi. Kayyımın geride bıraktığı büyük bir borcun ve tonlarca usulsüzlüğün olduğunu söyleyen Zeydan, şu çarpıcı tespitlerde bulundu:

“Van Büyükşehir Belediyesi’nin şu an güncel borcu 8 buçuk katrilyon. Bu borç 2022 yılında 400 trilyon iken son bir buçuk yılda özellikle Valinin değişmesiyle beraber neredeyse 15-16’ya katlanarak 8,5 katrilyona ulaşmıştır. Belediyeler halka en yakın hizmet kurumlarıdır. Dolayısıyla yol, kanalizasyon, içme suyu, artıma suları, çevre, park ve bahçe gibi bu asli hizmetler dururken kayyım döneminde aslında Milli Eğitim Bakanı’nın yapması gereken, Çevre ve İklim Bakanı’nın yapması gereken faaliyetleri maalesef belediye üzerinden yapmışlar ve büyük bir külfet oluşturmuşlar.”

ZEYDAN: TOPLUMSAL AKILLA SORUNLAR ÇÖZÜLECEK

Zeydan, Belediyenin tek kuruşunun heba olması için, halka ait her kuruşun hesabının sorulacağını, çalışmalarını hukuki boyutta aktif kılacaklarını kaydederek, “Hukuki anlamda ne gerekiyor halkımız adına yapacağız. Kayyım sürecinde büyük israfa yol açılmış, 150 araç kiralanmış ve amaçları dışında kullanılmış. Araçlar başka kurumlara tahsis edilmiş 26 aracın sözleşmesini fesih ettik. Bu meclisin ve yeni yönetimin Wan halkına Wan’a layık hizmetler vereceğine inanıyoruz. Kolektif ve toplumsal bir akıl ile kentin bütün dinamikleriyle bütün sorunları el birliğiyle ortak akılla çözme planlarımız ve kararlılığımız var” diye konuştu.

Meclis toplantısı yönetim belirleme ve faaliyet raporlarını incelemeyle devam ediyor.(HABER MERKEZİ)