DEM Parti-AKP görüşme iddialarına ilişkin açıklamalarda bulunan Ali Kenanoğlu, "31 Mart’a yönelik şeklinde konuştu.

AJANS65 TV  -  DEM PARTİ’nin hangi partiler ile görüşmeleri var? Tartışmaları kamuoyunda yoğunca yürütülürken, Eski HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu, DEM Parti'nin hem CHP hem de AKP ile görüştüğünü, CHP ile 31 Mart seçimlerinin konuşulduğunu AKP ile gündeminse Orta Doğu olduğunu söyledi.

'AKP İLE EN ÖNEMLİ GÖRÜŞME SEBEBİ ORTA DOĞU'

Halk TV'de konuşan Kenanoğlu şu ifadeleri kullandı:

"Evet şu anda DEM Parti AKP ile de CHP ile de görüşüyor. Peki bu görüşmeler nedir? Verilmesi gereken cevap bu. Ben buna inanıyorum ve biliyorum. AKP ile 31 Mart seçimlerine yönelik bir görüşmek yok tam aksine 31 Mart’a yönelik görüşmeler CHP ile var. AKP ile olan görüşme 1 Nisan ve sonrası içindir. DEM Parti açısından en birincil mesele Kürt sorunudur. Kürt sorunu çözüldüğü takdirde birçok alanın önü açılacağını düşünenlerdeniz. AKP ile görüşmeler sadece Türkiye’de olan bitenle ilgili değildir. Çözüm sürecinin bitirilmesinin sebebi sadece Türkiye’deki siyaset değildir. Aynı zamanda Irak’ta ve Suriye’de yürüyen işler de vardır bunun içinde. AKP ile yapılan görüşmeler de sadece Türkiye siyasetiyle ilgili değil belki de bunun merkezinde Orta Doğu var. Şimdi Amerika orayı boşaltma planları yapıyor. Türkiye nasıl bir aktör olacak. Orada Kürtler ciddi bir aktör çünkü. Kürtleri yanına almayan bir topluluk orada zorlanıyor. Biz odağı Türkiye haritasına bakıp onun içerisinde değerlendirmeye çalışıyoruz. Bu görüşmelerin güncel siyasetin dışında Orta Doğu ve uluslararası alandaki  gelişmelerle bağlantılı olup olmayacağını hiç hesaba katmıyoruz. Bana göre en önemli sebep bu.

‘İnsani Koşullarda Satış Yapmak İstiyoruz’ ‘İnsani Koşullarda Satış Yapmak İstiyoruz’

Şu aşamada rutin görüşmeler olduğunu düşünmüyorum, ama peyderpey zaman zaman bir araya gelinip konuşuluyor." (HABER MERKEZİ)