Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nden (DEM Parti) Erciş ilçesinde belediyeyi kazanan eşbaşkanlar Baran Bilici ve Güler Temel, İlçe Seçim Kurulu'ndan mazbatalarını aldı. DEM Parti  ve Demokratik Bölgeler Patisi İlçe Eşbaşkanları  yanı sıra yüzlerce kişi Temel ve Bilici’ye eşlik etti. Belediye girişinde açıklama yapan Dem Parti Sözcüsü Bayram Çiçek,” Halkın olanı geri aldık” ifadesini kullandı.

‘Bu Kazanım Değerlerimizindir’

Belediye girişinde halka hitaben konuşan Eşbaşkan Güler Temel, bu kazanımın değerlerin bıraktığı bir miras olduğuna dikkat çekti. Temel, “ Bu seçimleri kazanmamız için gecesini gündüzüne katan tüm halkımıza teşekkür ediyoruz. Bizler ayırımsız olarak bize oy veren oy vermeyen tüm halkımıza eşit bir şekilde hizmet üreteceğiz. Tek hedefimiz ilçemizi yaşanıla bilinir bir modern bir kente dönüştürmek olacaktır” dedi.

‘Halk Kayyım Zihniyetine Van’da Gerekli Cevabı Verdi’

Eşbaşkan Baran Bilici konuşmasında, seçim çalışmalarında kendilerine destek sunan parti çalışanlarına ve Erciş halkına teşekkürlerini, üretecekleri hizmetlerle sunacaklarını dile getirdi. Bilici aynı zamanda, seçim süreci boyunca seçimi kazanmak için devletin tüm imkanlarını kullanan AKP’nin seçimi kazanmamasına rağmen hukuksuz bir şekilde halk iradesini hiçe saymaya çalışmasını da eleştirerek şu ifadelere dikkat çekti:

“Haktan, hukuktan, dinden ve emekten yana olduğunu söyleyen bu aday, seçim sonuçlarına itiraz etmek yerine, doğrudan Yüksek Seçim Kurulu'na başvurarak mazbatasının verilmesini istedi. Bu durum, onun yenilgiyi kabullenmekten çok uzak olduğunu gösteriyor. Erciş halkı, sandıkta kendisine açık bir mesaj vermişken, bu adayın halkın iradesini anlamaması ve adliyeye giderek gizlice mazbata talebinde bulunması kabul edilemez” dedi.

Bilici konuşmasının devamında . “Bu kişi, bizlere ve kendisine oy verenlere karşı büyük bir sorumluluk taşıyor. Bir seçimde ciddi bir oy farkıyla alınan iradeyi gasp etmeye çalışmanın adalet, vicdan ve hukuk anlayışıyla bağdaşmadığını sorgulamalıyız. Biz, oy veren insanlarımıza söz verdik; belediyeyi sizlerle birlikte yöneteceğiz. İradeye saygıyı, demokrasiyi, kul hakkı yememeyi öğreteceğiz. Bu değerleri beraber yöneterek sizlere aktaracağız.

'Kalan cezasının ev hapsine çevrilmesini istiyoruz' 'Kalan cezasının ev hapsine çevrilmesini istiyoruz'

Arkadaşlarımızdan sık sık aldığımız mesajlar bize güç veriyor. Onların desteğiyle, bu iradeyi sahiplenme yolunda durmadan, arkamıza bakmadan ilerliyoruz. Ev ev, mahalle mahalle, kapı kapı dolaşarak bu iradenin tecelli etmesi için çalışan annelerimize, kadınlarımıza, gençlerimize, partimizin yönetimine ve tüm kurumlarımıza teşekkür ediyoruz. Sizlere olan saygımız ve bu iradeye sahip çıkma sözümüzle, her zorluğun üstesinden geleceğimize inanıyoruz” dedi.

‘Bu Kazanım Toplumsal Barışa Öncü Olacaktır’

Ardından söz alan bir önceki dönem yerine kayyım atanan Erciş Belediyesi Eşbaşkanı Bayram Çiçek, “ Bu kazanım sadece bir belediye hizmeti olmayacak. Bu kazanım Kürt dili içinde bir kazanım olacaktır. Bu emekler bu çabalar aynı zamanda siyasi tutsakların özgürlüğü içinde öncü olacaktır. Aynı zamanda halkın bu kazanımı toplumsal barış ve uzlaşı içinde önemli bir kazanım olacaktır.

I M G 8314I M G 8310I M G 8259

I M G 8319I M G 8313I M G 8300I M G 8288I M G 8279I M G 8273I M G 8269I M G 8265I M G 8263I M G 8262I M G 8261I M G 8260I M G 8259