Van’da bu gün yapılan devir teslim töreni ile Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları Neslihan Şedal ve Abdullah Zeydan görevlerine başladılar.

AJANS65 TV  - Van’da yapılan yerel seçimlerde büyük bir oy farkı ile seçimi kazanan Dem Partili Neslihan Şedal ve Abdullah Zeydan yapılan devir teslim töreni ile görevlerine başladılar. Eşbaşkanları Şedal ve Zeydan, önceki dönem yerine kayyım atanan Büyükşehir Belediye Eşbaskanı Mustafa Avcı'dan görevi devraldı. Belediye binasında gerçekleşen törene çok sayıda kişi katıldı.

Törende görevi yeni yeni eşbaşkanlara devreden ve yerine kayyım atanan Mustafa Avcı yaptığı konuşmada, “Çok hukuksuzluk ve ahlak dışı şeyler yaşandı. Bu hukuksuzluğu üçüncü bir kapı aralamak istediler ama halkımız bu kapıyı üzerlerine kapattılar. Bir daha kayyım atamak isteseler binlerce kez ölçer biçer ve öyle karar verirler. Van halkı herkese büyük bir moral oldu. Halkımız büyük bedeller verdi ve büyük bir onura sahip. Böyle direnişler bir saatte ortaya çıkmaz. Bu direniş şehitlerin, mücadelemizin getirdiği bir sonuçtur. Güya kayyım atasalar halkımız bize sırtını dönüp gidecekti ama halkımız gerekeni yaptı. İlk kayyım döneminde yüzde 53, ikinci kayyım döneminde 54, 31 Mart’ta ise yüzde 55 oy aldık. Demek ki sizin kayyımlarınız para etmiyor” şeklinde konuştu.  

ZEYDAN: GÜN ÇALIŞMA GÜNÜDÜR

Avcı’nın ardından konuşan Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Abdullah Zeydan ise halkın kayyımı asla içine sindirmediğini ve hep partilerinin adaylarının yanında olduğunu söyleyerek, “14 belediyemizi de kayyım gaspından kurtararak halkın belediyesi yaptık. Bu emek halkımızındı ve onlar kazandı. Biz belediyelerimizi halkımızla birlikte yürüteceğiz ve hizmetlerimize başlayacağız. Diğer arkadaşlarımızın tecrübesine elbette ihtiyacımız var. Artık gün çalışma günüdür” mesajını verdi.  

ŞEDAL: HİÇBİR ŞEY HALKIN İRADESİNDEN DAHA GÜÇLÜ DEĞİLDİR

Son olarak konuşan Şedal da, halkın ortaya koyduğu direnişin önemine dikkat çekti. Şedal, “Hiçbir şey halkın iradesinden büyük değil ve kimse onun iradesini gasp edemez. Halkımız direnişi ile kazanmışsa bu halkımızın iradesinin ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde büyük bedeller verdik. Hepsini saygıyla anıyor, onların mücadelelerinin takipçisi olacağımızı söylüyoruz. Yerinden yönetimin tüm gereklerini yerine getirip halkımıza hizmet edeceğiz. Biz, emeğimizi kayyımların gaspından mutlaka kurtaracağız. Bundan sonra da halkımız için yaşamı anlamlı kılmaya çalışacağız. Kentimizi, kadın, gençlik, ekolojik ve üretim merkezi yapacağız. Başarı Van halkınındır” ifadelerini kullandı.  

Türkiye'nin En Güvenilir Siyasetçileri Listesinde Demirtaş da Var Türkiye'nin En Güvenilir Siyasetçileri Listesinde Demirtaş da Var

Yapılan konuşmaların ardından Avcı, Şedal ve Zeydan’a görev devri yaptı. (HABER MERKEZİ)