İSRAİL'İN SALDIRILARINA TEPKİ

Meclis'te düzenlediği basın toplantısında gündemdeki gelişmeleri değerlendiren Temelli, İsrail'in Filistin'in Refah kentine saldırısının kabul edilebilir olmadığını söyledi. İsrail'in saldırılarında bugüne kadar 35 binin üzerinde insanın yaşamını yitirdiğini hatırlatan Temelli, buna karşı İsrail'e uluslararası yaptırımların uygulanmadığını ifade etti. Türkiye'nin de bu yaptırımlara dahil olmadığını belirten Temelli, "Neden? Çünkü hem küresel güçler hem de bölge devletleri Ortadoğu’daki çatışma ikliminden besleniyorlar," diye ekledi.

KÜRESEL GÜÇLERİN SAVAŞ POLİTİKALARI

Temelli, küresel güçlerin savaş politikalarında ısrar ederek silah sanayisine yatırım yaptığını ve Ortadoğu'yu istikrarsızlaştırmanın onların değişmez gündemi olduğunu belirtti. "Tüm Ortadoğu için demokratik çözüm. Ancak bu şekilde Filistin, Kürt ve bölge halklarının soykırımlardan, şiddetten, savaştan kurtulmasına yardımcı olabiliriz," ifadelerini kullandı.

YENİ ANAYASA VE HAKİKATLE YÜZLEŞME 

Yeni anayasa tartışmalarına değinen Temelli, herkesin 12 Eylül darbe anayasasından şikayet ettiğini ancak kimsenin bu anayasayı sonlandırmak için gerçekçi ve sahici bir adım atmadığını söyledi. Cumartesi Anneleri ve Barış Anneleri'nin mücadelesine işaret eden Temelli, "Hakikatle yüzleşmeden, Cumartesi Anneleri'nin ve Barış Anneleri'nin sesine kulak vermeden demokrasi adına bir adım atmak mümkün olmayacak," diye konuştu.

KOBANÊ KARAR DAVASI 

Kobanê Davası'nı "kumpas" olarak niteleyen Temelli, "Arkadaşlarımız mahkeme salonlarında bu süreci yargılayarak dile getirdiler. Bu vahim yargılama sürecinin sonucunda vahim bir karar açıklandı. Talimatlı yargının kurguladığı kumpas boşa düştü. Bu tezgâhları bozacağız. Arkadaşlarımız mutlaka özgür kalacak," dedi.

IŞİD’İN ÇÖKTÜĞÜ PARA TÜRKİYE ÜZERİNDEN AKLANDI

Temelli, Kobanê Davası ile DAİŞ'in Türkiye ile olan ilişkileri arasında bağlantılara işaret etti. Plan Bütçe Komisyonuna kripto para düzenlemesi geleceğini ifade ederek, bu adımın "DAİŞ'in parasının Türkiye üzerinden aklanması" nedeniyle alındığını ve Türkiye'nin gri listeden çıkma amacı taşıdığını vurguladı. Türkiye'nin FATF tarafından gri listeye alındığını hatırlatan Temelli, "Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bütçe görüşmeleri sırasında defalarca 'Bu gri listeden çıkmalıyız,' dedi. Çünkü terörün finansmanı söz konusu, kara para aklanıyor," dedi.

Erdoğan ve Özel Görüşmesi Sırasında Kepez Belediye Başkanı Tahliye Edildi Erdoğan ve Özel Görüşmesi Sırasında Kepez Belediye Başkanı Tahliye Edildi

SOKAK HAYVANLARININ KATLEDİLMESİNE TEPKİ

Sokak hayvanlarının öldürülmesine ilişkin hükümetin planına tepki gösteren Temelli, "Bazıları bu uyutulmayı siesta sanıyor. Hayır, bu bir katliam. Kentleri beton yığınına çevirdiniz, şimdi de hayvanları öldürmek istiyorsunuz. Bu sorunun çözümü, yerel yönetimler eliyle sokak hayvanlarıyla barışık çözüm üretmekten geçiyor," dedi.

SARAY DAKİKADA 37 BİN TL HARCIYOR

Ekonomik krizin devam ettiğini belirten Temelli, Hazine ve Maliye Bakanı'nın sahici tedbirler yerine tasarruf tedbirlerini uygulamaya başladığını söyledi. "Saray dakikada 37 bin lira harcıyor. Kamu özel işbirliğinin bütçeye maliyeti şu anda 200 milyara yaklaşmış durumda," diye konuştu.

MUHBİR VATANDAŞ

Vergi beyannamesine yönelik hükümet kanadından gelen ihbar çağrılarına değinen Temelli, "Bu kadar ciddiyetsiz bir yaklaşım tarihte çok az görülmüştür. Muhbir vatandaş eliyle halkı birbirine düşürerek vergi hasılatını artırmaya çalışıyorlar," diye belirtti.

Editör: İdris YILMAZ