AKP'nin Sahipsiz Sokak Hayvanlarına Yönelik Yasa Teklifi Meclis'e Sunuldu AKP'nin Sahipsiz Sokak Hayvanlarına Yönelik Yasa Teklifi Meclis'e Sunuldu

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), "Kayyım Gaspına Karşı Yeni Eylem Planı" kapsamında İstanbul'dan Hakkari'ye büyük bir yürüyüş başlatacak.

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre, Hakkari Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıdık Akış'ın tutuklanmasının ardından toplanan belediye meclisi, başkanvekili seçmişti. Hakkari Belediye eşbaşkanı ve meclis üyelerinden oluşan bir heyet, kayyıma karşı Ankara ve İstanbul'da bir dizi ziyaretlerde bulunacak. Heyet, 27-28 Haziran'da Ankara’da, 29 Haziran'da ise İstanbul'da düzenlenecek mitinge katılacak ve ardından İstanbul’da temaslarda bulunacak.

'İradeye Saygı Yürüyüşü': DEM Parti, kayyıma karşı büyük bir yürüyüş düzenleyecek. İstanbul'da 30 Haziran'da başlayacak "İradeye Saygı Yürüyüşü" Hakkari'de sona erecek. İstanbul'dan kitlesel olarak uğurlanacak yürüyüşçülere her kentten yeni katılımlar olacak. İstanbul yürüyüş grubuna Kocaeli, Bursa, Tekirdağ, Edirne, Çanakkale, İzmir, Aydın, Denizli, Muğla, Manisa, Antalya, Ankara, Konya, Eskişehir, Kayseri, Adana, Mersin ve Hatay'da 3-5 kişilik gruplar dahil olacak.

Kürt İllerinden Yoğun Katılım: Yürüyüşe Kürt illerinden daha fazla katılım olacak ve kitlesel uğurlamalar yapılacak. 5-10 kişilik gruplar yürüyüşe dahil olacak ve yürüyüşçüler 3 Temmuz'da Van'da buluşacak.

6 Günlük Yürüyüş: İradeye Saygı Yürüyüşü'ne katılanlar, buradan kitlesel bir şekilde Hakkari’ye uğurlanacak. Yürüyüşçüler, 196 kilometre boyunca yürüyecek ve yürüyüşün 6 gün sürmesi bekleniyor. Yürüyüş güzergahında bulunan yerleşim yerlerinde halk buluşmaları da gerçekleştirilecek. Tüm kentlerden sivil toplum ve demokratik kitle örgütlerinden isimlerin de yürüyüşe katılacağı öğrenildi.

Editör: İdris YILMAZ