Erdoğan: Bölgemiz bir müddet daha savaşın yükünü çekecek Erdoğan: Bölgemiz bir müddet daha savaşın yükünü çekecek

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Sözcüsü Ayşegül Doğan, partinin genel merkezinde gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi. Suriyelilere yönelik ırkçı saldırılara tepki gösteren Doğan, "Türkiye siyaset tarihi açısından aslında korkunç olaylarla dolu, hem bizi geçmişe götüren, hem bugüne dair çok önemli ipuçları içeren, hem de maalesef yarınla ilgili emarelerle dolu bir haftayı geride bırakıyoruz. Siyaset tarihi, yargı, hukuk, özgürlükler, demokrasi açısından baktığımızda, tam da böyle bir haftayla karşı karşıyayız," dedi.

Suriyelilere Yönelik Irkçı Saldırılar
Doğan, Kayseri'de yaşanan olaylara değinerek, "30 Haziran'dan bu yana birçok kentte mültecileri hedef alan ırkçı saldırılar var. Kayseri'de kız çocuğuna taciz iddiası üzerinden alevlendirildi. 'Taciz mağduru Türk değil, Türkiyeli değil, Suriyeli' diyerek, bu Kayseri Emniyet Müdürü'nün açıklaması yatıştırılmaya çalışılan bir utanmazlık silsilesi, ardı ardına söyleme ve eyleme döküldü," ifadelerini kullandı.

IŞİD'e Beraat Kararı
10 Ekim Gar Katliamı davasına da değinen Doğan, "Tıpkı Kobani Davası'nda olduğu gibi 10 Ekim Ankara Gar Katliamı Davası'nda tabiri caizse IŞİD'e beraat kararı çıktı. Oysa yıllardır kaldırdığımız her dosya kapağının altında devletin yüzünü görüyoruz," dedi.

Ekonomik Kriz ve Adalet Arayışı
Doğan, Türkiye'nin ekonomik krizle boğuştuğunu belirterek, "Memleket yangın yeri. Halkın cebi, sofrası her şey yangın yeri. Onlar tartışa dursunlar, asgari ücret öyle mi olsun böyle mi olsun diye. Bu ülkede işçiler yanıyor, emekçileri yanıyor, alın teri ile geçinmeye çalışanlar yanıyor," dedi.

"Ekmek ve Adalet" Kampanyası
Doğan, DEM Parti olarak "Ekmek ve Adalet" kampanyasını başlattıklarını duyurdu. "Özgürlük, eşitlik, demokrasi ve emek mücadelemizi 'Ekmek ve Adalet' kampanyası ile güçlendiriyoruz. Herkesi kampanyamıza katılmaya ve mücadeleyi birlikte büyütmeye davet ediyoruz," dedi.

İradeye Saygı Yürüyüşü
Doğan, 3 Temmuz'da Van'da başlattıkları "İradeye Saygı Yürüyüşü"ne de dikkat çekti. "Kürt halkı bir tek AKP gibi sistem partilerine oy verdiğinde mi oyunu geçerli sayıyorsunuz ya da iradesi geçerli sayılıyor, iradesi saygıya değer görülüyor," diye sorarak kayyım uygulamalarına karşı durduklarını belirtti.

DEM Parti'nin "Ekmek ve Adalet" kampanyası kapsamında 19 Temmuz'da Mardin'in Kızıltepe ilçesinde bir tarım mitingi düzenleyeceğini ve Temmuz ve Ağustos aylarında birçok il ve ilçede emekçilerle buluşacaklarını açıkladı.

Kaynak: DUVAR