DEM Parti Milletvekili Ceylan Akça, “Merkeze kaydırılan 400 korucu oyuna, sayım alanlarında gözdağı veren silahlı polislere rağmen Bitlis’in kazananı DEM’dir. Oyların yeniden sayılması hakikati ortaya koyacak” dedi.

AJANS65 TV  - Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Diyarbakır Milletvekili Ceylan Akça, Bitlis’teki “taşımalı” seçmen ve geçersiz sayılan oylara karşı yarın partinin kentteki il binası önünde buluşma çağrısı yaptı.

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Akça, “Bitlis halkının sandığa yansıyan ancak çuvallarda kaybedilmek istenen iradesine sahip çıkmak için tüm halkımızı yarın saat 09.00’da DEM Bitlis İl Binası önüne çağırıyoruz” dedi.

Bitlis’te DEM ile iktidar adayı arasında 198 oy fark olduğunu hatırlatan Akça, şu ifadeleri kullandı:

 “2000 geçersiz oyun bulunduğu 114+1 sandıklı merkezde sayım sırasında birçok başkan oy pusulalarını göstermeden saymıştır. Örneğin belediye meclisinde 25 üyeliğin 15’ini DEM almıştır. İl Genel M. Üyeliğinde DEM 2/4 gibi bir sonuç yakalamışken belediye başkanlığında dayatılan sonuç hayatın olağan akışına aykırıdır. Merkeze kaydırılan 400 korucu oyuna, sayım alanlarında gözdağı veren silahlı polislere rağmen Bitlis’in kazananı DEM’dir. Oyların yeniden sayılması hakikati ortaya koyacak.”

'TÜM HALKIMIZI DESTEK VERMEYE ÇAĞIRIYORUZ'

DEM Parti Bitlis Milletvekili Hüseyin Olan da bir çağrı yaparak "Bitlis’te seçim henüz sonuçlanmış değil. Halkımızı iradesini AKP’ye teslim etmeyeceğiz. Yarın DEM Parti olarak AKP’nin irade gaspına itiraz edeceğiz. Tüm halkımızı sabah saat-10:00’da İl Seçim Kuruluna yapacağımız itiraza destek vermeye çağırıyoruz" dedi.

BAKIRHAN DA ÇAĞRI YAPMIŞTI

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan'da 1 Nisan'da (dün) yaptığı çağrıda şu ifadeleri kullanmıştı:

Bakırhan, DEM Parti'nin az farkla kaybettiği ve taşımalı seçmenlerle gündeme egelen Şırnak, Bitlis ve Kars için yaptığı paylaşımda, "Açık şekilde ifade edelim; başta Şırnak, Bitlis ve Kars olmak üzere onlarca kentte kaçak seçmenle kazandığını düşünen yönetimler meşru değildir. Herkesi halk iradesine saygı göstermeye davet ediyoruz!"

2 BİN 18 OY GEÇERSİZ SAYILMIŞTI

Bitlis merkezde resmi olmayan sonuçlara göre AKP 8 bin 900, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) ise 8 bin 702 oy aldı. Kentte 2 bin 18 oy ise geçersiz sayılmıştı.

81 yaşındaki Makbule Özer Tekrar Tutuklandı 81 yaşındaki Makbule Özer Tekrar Tutuklandı

DEM Parti Bitlis Milletvekili Hüseyin Olan, iptal edilen oylarının birçoğunun kendi partilerine ait olduğunu belirmiş ve "Avukatlarımızla itiraz edeceğiz. Ayrıca birçok yerde oylarımızı Demokrat Partiye (DP) yazılmıştır. Geçerli olan oylarımız geçersiz hale getirilmiştir. Biz Bitlis halkının sandığa yansıttığı iradeyi AKP’nin kayyımcı, hırsız ve talancı zihniyetine terk etmeyeceğiz” demişti.(HABER MERKEZİ)