Van'da seçmenlerin yüzde 55’in oyunu alarak seçilen Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Abdullah Zeydan, seçilme hakkının gasp edildiğini, yapılanların kumpas olduğunu değerlendirerek, "130 bin oy fazla almışız, hangi vicdan kabul eder?" dedi.

AJANS65 TV  - 31 Mart yerel seçimlerinde yüzde 55 oyla Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı seçilen Abdullah Zeydan'ın seçilme hakkı, Adalet Bakanlığı'nın talimatıyla 29 Mart'ta mesai bitimine 5 dakika kala geri alındı.

Tartışmalar devam ederken İl Seçim Kurulu, mazbatayı AKP'nin adayına verdi. Halk TV'de canlı yayında konuşan Zeydan süreç hakkında bilgi verdi:

'BİR YIL ÖNCE GERÇEKLEŞEN OLAY'

"Ben bir yıl önce, daha önce almış olduğum bir mahkumiyet kararından dolayı mahkemeye memnu haklarımın geri verilmesi için başvuruda bulundum. Şimdi yerel mahkeme memnu haklarımın geri verilmesi kararı verdi. Bu karara savcılık itiraz etmedi ve karar kesinleşti. Bu bir yıl önce gerçekleşen bir olay. Dolayısıyla adli sicil kaydıma da işlendi ve haklarım geri verildi. Yani seçme ve seçilme engeli kalmadı."

'DENETİMLERDEN GEÇEREK ADAY OLDUK'

Adaylık başvurusunda ilgili kararı İl Seçim Kurulu'na verdiğini söyleyen Zeydan, "İl seçim kurulu da bunu kabul ederek duyurdu bir itiraz da gerçekleşmedi. Bütün bu denetimlerden geçerek aday olduk" dedi.

Van'da Çevre Yolu ve Arsa Sorunu Derinleşiyor: Tapulu Arsalar Tehlikede Van'da Çevre Yolu ve Arsa Sorunu Derinleşiyor: Tapulu Arsalar Tehlikede

Zeydan,cuma günü, mesai bitmesine beş dakika kala yapılan başvuruya ilişkin kendilerine tebliğde de bulunmadığını belirterek, "Demek ki bunu hemen AKP'ye bildiriyorlar ki, AKP de mazbatanın kendilerine verilmesini talep ediyor. Burada mutlak bir kanunsuzluk var" dedi.

MUHALEFETE ÇAĞRI

Süreci "tam bir kumpas" ve "tam bir tuzak" diye niteleyen Zeydan, "Toplumsal muhalefetin sesini yükseltmemesi, başka illerde halkın iradesinin gasp edilmesine yol açabilir" dedi.

AKP ADAYINA: BU HUKUKSUZLUKLA NASIL HALKIN ARASINA KARIŞACAK

Halkın iradesine saygı gösterilmesi çağrısı yapan Zeydan, mazbata verilmesi kararı alınan AKP adayı Arvas'a da "Bu hukuksuzlukla nasıl halkın arasına karışacak?" diye sordu.

İtiraz hakkımızı sonuna kadar kullanacağız fakat bu siyasal bir mesele" diyen Zeydan, "hukuktan yana olanlara itiraz etme" çağırısında bulundu. Van sokaklarına dökülen seçmenler hakkında da, "Hangi vicdan kabul eder biz 130 bin oy daha fazla almışız. Herkesin bir onuru var, herkesin bir haysiyeti var" dedi. Halk irademize sahip çıkacağız diyor, mesele budur." (HABER MERKEZİ)