Sabah saatlerinde Hakkari’de meydana gelen deprem, gözleri yeniden Bitlis Zagros bindirme kuşağına çevirdi. Prof. Dr. Naci Görür, “Bu kuşak 6 Şubat depremlerinden sonra çok sıkıştı” ifadelerini kullandı.

AJANS65 TV  - Hakkari'de sabah saatlerinde meydana gelen Hakkari depremine ilişkin uyarıda bulunan Prof. Dr. Naci Görür, Maraş depremlerini hatırlatarak “Bu kuşak 6 Şubat depremlerinden sonra çok sıkıştı” uyarısında bulundu.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) sitesinde yer alan bilgiye göre, merkez üssü Hakkari'nin Yüksekova ilçesi olan 4,4 büyüklüğünde sarsıntı kaydedildi.

Depremin 5,74 kilometre derinlikte gerçekleştiği belirlendi.

NACİ GÖRÜR'DEN ÖNEMLİ UYARI

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, 6 Şubat 2023'te meydana gelen Maraş depremlerini hatırlatarak uyarıda bulundu. Bitlis-Zagros Bindirme Kuşağına dikkat çeken Görür “Bu kuşak 6 Şubat depremlerinden sonra çok sıkıştı” ifadelerini kullandı.

ÇEVDER: Yerel Yönetimlerden Ekolojik Odaklı  Hizmet Bekliyoruz ÇEVDER: Yerel Yönetimlerden Ekolojik Odaklı Hizmet Bekliyoruz

Sosyal medya üzerinden paylaşım yapan Görür, şu ifadeleri kullandı:

“Bu sabah Hakkari, Oğul’da 4,5 deprem oldu. Deprem Bitlis-Zagros Bindirme Kuşağı üzerinde. Bu kuşak 6 Şubat depremlerinden sonra çok sıkıştı.”

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Hakkari'de şubat ayı başında meydana gelen deprem sonrası, Bitlis-Zagros fay hattına dikkat çekmişti.

Görür, bu kuşakta stres birikmesi olduğu uyarısında bulunarak "Hakkari-Çukurca, Kayalık’ta 4,1 deprem oldu. Deprem Bitlis-Zagros Bindirme Kuşağı'nın üstünde. Daha önce belirttiğim gibi, bu kuşak 6 Şubat depremlerinden sonra muhtemelen belli ölçüde stres alanı değişimine uğradı ve stres yükledi. Bu husus gözardı edilmemelidir" demişti.(HABER MERKEZİ)

Editör: Muhittin Botan