Van’da büyük olaylara neden olan, mazbatanın seçilmiş adaya değil de seçilmemiş adaya verilmesi konusu AKP’liler dahil hemen her kesim tarafından eleştirilirken, Erciş’te AKP’li Merve Karadağ yaşananları onaylayan bir sosyal medya paylaşımı yaptı.

AJANS65 TV - Van’da yapılan seçimi büyük bir farkla kazanarak Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı seçilen Abdullan Zeydan’ın memnu haklarının elinden alınarak mazbatanın AKP’li Abdulahat Arvas’a verilmesi büyük sokak gösterilerine neden oldu. Yaşanan olaylar sonrasında AKP’lilerin de dahil olduğu çok sayıda isim yaptıkları açıklamada AKP’li Arvas’a seslenerek halkın iradesine saygı göstermesini isterken, Erciş’de AKP’den belediye meclis üyesi olan alma seçilemeyen Merve Karadağ, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda tersi düşünceleri savunarak Zeydan yerine Arvas’a mazbatanın verilmesini savundu.

Karadağ, "Kayyım atanmasında hukuki bir yanlışlık yoktur. Sebebi adayların adli sicile göre seçilmesidir. Adli sicili temiz olması suç işlememiş olmasını göstermez" ifadelerini kullandı.

TBB’den Ankara’da ‘Büyük Savunma Mitingi’ TBB’den Ankara’da ‘Büyük Savunma Mitingi’

Ayrıca, adayların sözlerine ve eylemlerine dikkat etmeleri gerektiğini savunan Karadağ, "Adli sicili temiz diye aday olabilmiş, olabilir. Ancak adaylar sözlerine, yaptıklarına dikkat etmek zorundadır" şeklinde konuştu.

Bu açıklamalar, Erciş ve genel olarak Van'da, seçimlerin ardından yaşanan tartışmalara yeni bir boyut kazandırdı. Karadağ, adayların ve partilerin adli sicillerinin yanı sıra, söz ve eylemlerinin de değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.(HABER MERKEZİ)Akp Eczacı