VAN-Erciş Belediyesi, Mart 2024 seçimlerinde DEM Parti'nin yönetimi altına girdikten sonra, bölgedeki çevre sorunlarına dikkat çekmeye başladı. Kayyım yönetimi döneminden kalan ve uzun süredir çözüm bekleyen çöp sorununa el atan yeni yönetim, Van Denizi çevresinde biriken atıkların temizlenmesi için çevreci bir yaklaşım benimsedi.

DEM Parti'nin çevreci politikaları doğrultusunda, sürdürülebilir çevre yönetimi ve atık yönetimi konularında yeni projelerin de sinyalleri verildi. Belediye Eşbaşkanları Baran Bilici ve Güler Temel, çöplerin düzenli olarak toplanmasının yanı sıra, geri dönüşüm ve atık azaltma konularında da çalışmalar yapacaklarını seçim süreçlerindeki açıklamalarıyla dile getimişlerdi. Belediye Meclis Üyesi Ayşe Ergün ise göreve başlamadan önce Van Denizi çevresinde biriken çöplere ve kayyım yönetiminin duyarsızlıklarına dikkat çeken bir yazı kaleme almıştı. Belediyede mesainin başlamasıyla birlikte ekiplerle Erciş Sahil Yolu civarında bulunan ve yıllardır biriken çöpler bu gün toplanmaya başlandı.

Whatsapp Image 2024 04 19 At 21.10.14Whatsapp Image 2024 04 19 At 21.10.14

Var ÇEVDER: Su Kaynaklarımızı Korumalıyız Var ÇEVDER: Su Kaynaklarımızı Korumalıyız

Konua dair açıklamada bulunan bulunan Belediye Meclis Üyesi Ayşe Ergün, “ Ben belediye meclis üyesi olmadığım zaman da da buralara gelip sık sık yaşanan doğal tahribata dikkat çekmeye çalışıyordum. Ancak bir birey olduğum için çok fazla sesimizi duyaramıyorduk. Biz topluyorduk bizden sonra belediye araçları topladıklarımızın onlarca katını geri getirip döküyordular. Eş başkanlarımızın seçim beyannamelerinde de ifade ettiği gibi Partimizin Demokratik, cinsiyet özgürlükçü ekolojist paradigma üzerine yükselen fikriyat çerçevesinde çalışmalamalarımıza odaklanacağız. Bu anlamda buradaki ekolojik çalışmamız ilk olmayacaktır. Bu sadeca başlangınçtır.  Önümüzdeki süreçte toplumsal farkındalık yaratmak için de kolletktif çalışmalarımız olacaktır.”

Erc (5)

Bu çevreci hamle, bölgedeki yaşam kalitesini artırma ve ekolojik dengenin korunmasına yönelik önemli bir adım olarak görülüyor. Erciş halkı ise, yeni yönetimin bu pozitif değişiklikleri sürdürmesini ve çevre konusunda daha fazla duyarlılık göstermesini bekliyor.

Invoice 63968Erc (4)

Invoice 63968Whatsapp Image 2024 04 19 At 21.10.14